1 of 9 images
High Speed Gear Duty Triple Pistol Taco U-Mount Pouch, Olive Drab, 41PT03OD
2 of 9 images
High Speed Gear Duty Triple Pistol Taco U-Mount Pouch, Black, 41PT03BK
3 of 9 images
High Speed Gear Duty Triple Pistol Taco U-Mount Pouch, Coyote Brown, 41PT03CB
4 of 9 images
High Speed Gear Duty Triple Pistol Taco U-Mount Pouch, MultiCam, 41PT03MC
5 of 9 images
High Speed Gear Duty Triple Pistol Taco U-Mount Pouch, LE Blue, 41PT03LE
6 of 9 images
High Speed Gear Duty Pistol TACO - Triple Pistol Magazine Pouch w/ Universal Mount, Olive Drab, 6.5"L x 1.25"W x 4"H, 41PT03OD
7 of 9 images
High Speed Gear Duty Pistol TACO - Triple Pistol Magazine Pouch w/ Universal Mount, Black, 6.5"L x 1.25"W x 4"H, 41PT03BK
8 of 9 images
High Speed Gear Duty Pistol TACO - Triple Pistol Magazine Pouch w/ Universal Mount, Coyote Brown, 6.5"L x 1.25"W x 4"H, 41PT03CB
9 of 9 images
High Speed Gear Duty Pistol TACO - Triple Pistol Magazine Pouch w/ Universal Mount, LE Blue, 6.5"L x 1.25"W x 4"H, 41PT03LE
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
Customer Reviews
Most Recent Reviews
Awesome piece. Highly recommended to anyone looking for a triple mag pouch...
Most Recent Reviews
My department uses high speed gear products for our outer carriers. This triple mag pouch works just like intended and more. I’m currently using it to carry 2 mags and a flashlight. Works great
Show In Stock Only
5 Models AvailableColor
All
Search
$94.00
$94.00
$94.00
$94.00
$94.00
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for High Speed Gear Duty Triple Pistol Taco U-Mount Pouch
Our Duty line of TACOsfunctions the same as the originals, but feature sleeker fronts and hidden bungee, which is woven internally. This pouch will hold most pistol-caliber magazines, small flashlights, pocket knives, multitools and more.![]()
Specifications for High Speed Gear Duty Triple Pistol Taco U-Mount Pouch:
| Manufacturer: | High Speed Gear |
| Fabric/Material: | Heavy-Duty Nylon Laminate |
| # of Mag Pouch Compartments: | 3 |
| # of Mags Held in Each Compartment: | 1 |
| Hand: | Ambidextrous |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Size: | Triple |
| Caliber: | Universal |
| Belt Width: | 2 in |
| Accessory Attachment System: | Clip, MOLLE, Belt Slot |
| Belt Loop/Snap Width: | 2 in |
| Height: | 4 in, 10.16 cm |
| Width: | 1.25 in, 3.17 cm |
| Fastener/Closure Type: | Open Top |
| Condition: | New |
| Length: | 16.51 cm, 6.5 in |
| Country of Origin: | USA |
Features of High Speed Gear Duty Triple Pistol Taco U-Mount Pouch
- Covered by HSGI's Lifetime Warranty.
Package Contents:
- High Speed Gear Duty Triple Pistol TACO U-Mount Pouch
- Universal Clips
High Speed Gear Duty Triple Pistol Taco U-Mount Pouch Orderable Models
List of Orderable Models
- High Speed Gear Duty Triple Pistol Taco U-Mount Pouch, Black, 41PT03BK , MPN: 41PT03BK , UPC: 849954032961 , Code: 295-MZ-HSG-41PT112-41PT03BK
- High Speed Gear Duty Triple Pistol Taco U-Mount Pouch, Olive Drab, 41PT03OD , MPN: 41PT03OD , UPC: 849954032978 , Code: 295-MZ-HSG-41PT112-41PT03OD
- High Speed Gear Duty Triple Pistol Taco U-Mount Pouch, Coyote Brown, 41PT03CB , MPN: 41PT03CB , UPC: 849954033005 , Code: 295-MZ-HSG-41PT112-41PT03CB
- High Speed Gear Duty Triple Pistol Taco U-Mount Pouch, MultiCam, 41PT03MC , MPN: 41PT03MC , UPC: 849954032985 , Code: 295-MZ-HSG-41PT112-41PT03MC
- High Speed Gear Duty Triple Pistol Taco U-Mount Pouch, LE Blue, 41PT03LE , MPN: 41PT03LE , UPC: 849954032992 , Code: 295-MZ-HSG-41PT112-41PT03LE
High Speed Gear Duty Triple Pistol Taco U-Mount Pouch Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, High Speed Gear Duty Triple Pistol Taco U-Mount Pouch, LE Blue, 41PT03LE , MPN: 41PT03LE-EDEMO , Code: 295-MZ-HSG-41PT112-41PT03LE-EDEMO-US-C
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare