Tap Tap to Zoom
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for High Speed Gear HSGI Leg Rig V1 Pouch
This compact leg rig is perfect for a day at the range, a training class or in the field when you want to run a low-profile set up. The combination of two Double Decker TACOs and an additional Pistol TACO between them gives you an endless number of applications. It is easily adjustable to your mission or training.![]()
Specifications for High Speed Gear HSGI Leg Rig V1 Pouch:
| Manufacturer: | High Speed Gear |
| Fabric/Material: | Heavy-Duty Nylon Laminate |
| # of Mag Pouch Compartments: | 5 |
| # of Mags Held in Each Compartment: | 2 |
| Hand: | Ambidextrous |
| Gun Make: | Universal |
| Gun Model: | Universal |
| Size: | One Size |
| Caliber: | Universal |
| Belt Width: | 2 in |
| Accessory Attachment System: | MOLLE, Loop, Strap |
| Belt Loop/Snap Width: | 2 in |
| Fastener/Closure Type: | Open Top |
| Length: | 9 in |
| Country of Origin: | USA |
| Holster Type: | Thigh Holster |
| Stacked: | No |
Features of High Speed Gear HSGI Leg Rig V1 Pouch
- Covered by HSGI's Lifetime Warranty.
Package Contents:
- High Speed Gear HSGI Leg Rig V1 Pouch
High Speed Gear HSGI Leg Rig V1 Pouch Orderable Models
List of Orderable Models
- High Speed Gear HSGI Leg Rig V1 Pouch, Woodland Camo, 21DL00WC , MPN: 21DL00WC , UPC: 849954011195 , Code: 295-MZ-HSG-21DL00-21DL00WC
- High Speed Gear HSGI Leg Rig V1 Pouch, Coyote Brown, 21DL00CB , MPN: 21DL00CB , UPC: 849954002292 , Code: 295-MZ-HSG-21DL00-21DL00CB
- High Speed Gear HSGI Leg Rig V1 Pouch, Olive Drab, 21DL00OD , MPN: 21DL00OD , UPC: 849954002339 , Code: 295-MZ-HSG-21DL00-21DL00OD
- High Speed Gear HSGI Leg Rig V1 Pouch, MultiCam, 21DL00MC , MPN: 21DL00MC , UPC: 849954002322 , Code: 295-MZ-HSG-21DL00-21DL00MC
- High Speed Gear HSGI Leg Rig V1 Pouch, Wolf Gray, 21DL00WG , MPN: 21DL00WG , UPC: 849954011201 , Code: 295-MZ-HSG-21DL00-21DL00WG
- High Speed Gear HSGI Leg Rig V1 Pouch, MultiCam Black, 21DL00MB , MPN: 21DL00MB , UPC: 849954023983 , Code: 295-MZ-HSG-21DL00-21DL00MB
- High Speed Gear HSGI Leg Rig V1 Pouch, Black, 21DL00BK , MPN: 21DL00BK , UPC: 849954002285 , Code: 295-MZ-HSG-21DL00-21DL00BK