Tap Tap to Zoom
Product Info for High Speed Gear Double Decker V2 Rifle Magazine Pouch
The Polymer Taco line offers the highly adaptable fit and retention Tacos are known for in a package that is sleek, waterproof, and easy to clean. The V2 Polymer Taco features a revamped lacing system which makes adjustment and reconfiguration easier, and ribs that retain the shock cord tails for a clean appearance. The Polymer Double Decker Taco V2 can hold both rifle and pistol magazines simultaneously.![]()
Specifications for High Speed Gear Double Decker V2 Rifle Magazine Pouch:
| Manufacturer: | High Speed Gear |
| Accessory Attachment System: | U-Mount |
| Belt Loop/Snap Width: | 2 in |
| Fabric/Material: | Polymer |
| Finish: | Matte |
| Gun Model: | AR-10, M4, AR-15 |
| Gun Make: | AR Platform |
| Mount Type: | U-Mount |
| Dimensions: | 3 x 4.75 x 2.75 in |
| Weight: | 4.2 oz |
Features of High Speed Gear Polymer Double Decker Taco V2 Magazine Pouch
- Made of waterproof, non-absorbent polymer
- Rifle pouch fits a range of magazines including M4/AR15, AR10 and AK style
- Pistol pouch fits a range of pistol magazines including most single and double-stack, as well as items such as flashlights and multitools
- Shock cord lacing provides adjustable retention
- Mounts to MOLLE or belts up to 2in wide with HSGI Universal Clips
- Flared opening for easy reinsertion of magazines
- Attachment points on front and back allow attachment of other Poly TACOs
- Universal mounting hole configuration works with most mounting hardware
Package Contents:
- High Speed Gear Polymer Double Decker Taco V2 Magazine Pouch
High Speed Gear Double Decker V2 Rifle Magazine Pouch Orderable Models
List of Orderable Models
- High Speed Gear Double Decker V2 Rifle Magazine Pouch, OD Green, 16DD01OD , MPN: 16DD01OD , UPC: 849954038406 , Code: 295-RMP-HSG-16DD01PDDT-16DD01OD
- High Speed Gear Double Decker V2 Rifle Magazine Pouch, Coyote Brown, 16DD01CB , MPN: 16DD01CB , UPC: 849954038390 , Code: 295-RMP-HSG-16DD01PDDT-16DD01CB
- High Speed Gear Double Decker V2 Rifle Magazine Pouch, Black Multicam, 16DD01MB , MPN: 16DD01MB , UPC: 849954038536 , Code: 295-RMP-HSG-16DD01PDDT-16DD01MB
- High Speed Gear Double Decker V2 Rifle Magazine Pouch, MultiCam, 16DD01MC , MPN: 16DD01MC , UPC: 849954038529 , Code: 295-RMP-HSG-16DD01PDDT-16DD01MC