Tap Tap to Zoom
Read More...
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for High Speed Gear Polymer X2R Taco U-Mount Pouches
Our line of polymer TACOs function much the same as their nylon counterparts. The polymer body and brackets are waterproof and retain a wide variety of rifle magazine styles and calibers. The pouch has grommets for drainage. Mounts to both MOLLE and belts up to 2''.![]()
Specifications for High Speed Gear Polymer X2R Taco U-Mount Pouches:
| Manufacturer: | High Speed Gear |
| # of Mag Pouch Compartments: | 2 |
| # of Mags Held in Each Compartment: | 1 |
| Height: | 4.5 in |
| Width: | 2.75 in |
| Fastener/Closure Type: | Open Top |
| Accessory Attachment System: | MOLLE |
| Belt Width: | 2 in |
| Fabric/Material: | Proprietary Polymer |
| Hand: | Ambidextrous |
| Gun Model: | Universal |
| Gun Make: | Universal |
| Length: | 7.62 cm, 3 in |
| Condition: | New |
| Country of Origin: | USA |
| Attachment Type: | Clip |
Features of High Speed Gear Polymer X2R Taco U-Mount Pouches
- Covered by HSGI's Lifetime Warranty.
Package Contents:
- High Speed Gear Polymer X2R TACO U-Mount Pouches
- Universal Clips
High Speed Gear Polymer X2R Taco U-Mount Pouches Orderable Models
List of Orderable Models
- High Speed Gear Polymer X2R Taco U-Mount Pouches, Olive Drab, 162R00OD , MPN: 162R00OD , UPC: 849954022719 , Code: 295-RMP-PX2RUM-162R00OD
- High Speed Gear Polymer X2R Taco U-Mount Pouches, Coyote Brown, 162R00CB , MPN: 162R00CB , UPC: 849954022702 , Code: 295-RMP-PX2RUM-162R00CB
- High Speed Gear Polymer X2R Taco U-Mount Pouches, LE Blue, 162R00LE , MPN: 162R00LE , UPC: 849954034347 , Code: 295-RMP-PX2RUM-162R00LE
High Speed Gear Polymer X2R Taco U-Mount Pouches Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- High Speed Gear Polymer X2R Taco U-Mount Pouches, Black, 162R00BK , MPN: 162R00BK , UPC: 849954022696 , Code: 295-RMP-PX2RUM-162R00BK
- High Speed Gear Polymer X2R Taco U-Mount Pouches, Wolf Gray, 162R00WG , MPN: 162R00WG , UPC: 849954022726 , Code: 295-RMP-PX2RUM-162R00WG