Tap Tap to Zoom
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for High Speed Gear ReFlex Vehicle Mounts
The ReFlex Vehicle Mount is a companion accessory to the ReFlex IFAK System, specifically designed to mount the ReFlex Med Roll to a vehicle head rest. It features an adjustable, nylon-and-elastic cinch strap closure that secures with a 1'' side-release buckle, enabling this to fit the Med Roll regardless of how full it is packed. This mount attaches with two 1'', adjustable nylon webbing straps that secure by threading through a tri-glide. The Med Roll can be removed quickly by pulling to the side, without the need to unbuckle the retention strap. This mount also includes a 3'' elastic loop for the addition of a tourniquet. Attaches ReFlex Med Roll to the back of a vehicle headrest with a Universal design that fits virtually all vehicles with detachable headrests. Elastic cinch strap allows instant retrieval of the Med Roll from either side of the vehicle.![]()
Specifications for High Speed Gear ReFlex Vehicle Mounts:
| Manufacturer: | High Speed Gear |
| Accessory Attachment System: | Loop |
| Fabric/Material: | Heavy-Duty Nylon Laminate, 100% Nylon |
| Application: | Car |
| External Dimensions: | 5.5x0.125x6 in |
| Vehicle: | Universal |
| Weight: | 0.21 lb |
| Country of Origin: | USA |
| Length: | 5.5 in |
Features of High Speed Gear ReFlex Vehicle Mounts
- Covered by HSGI's Lifetime Warranty.
Package Contents:
- High Speed Gear ReFlex Vehicle Mounts
High Speed Gear ReFlex Vehicle Mounts Orderable Models
List of Orderable Models
- High Speed Gear ReFlex Vehicle Mounts, Coyote Brown, 12RV00CB , MPN: 12RV00CB , UPC: 849954033487 , Code: 295-M7-HSG201-12RV00CB
- High Speed Gear ReFlex Vehicle Mounts, Wolf Gray, 12RV00WG , MPN: 12RV00WG , UPC: 849954033494 , Code: 295-M7-HSG201-12RV00WG
- High Speed Gear ReFlex Vehicle Mounts, Black, 12RV00BK , MPN: 12RV00BK , UPC: 849954033470 , Code: 295-M7-HSG201-12RV00BK