Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 500 lumens
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Glock 17, Glock 19, Glock 34, SIG Sauer P226, SIG Sauer P320, Smith & Wesson M&P M2.0, Springfield Armory XD-M, Springfield Armory XD-S
Code: 6QE-FLW-HTLS34-P3X
MPN: P3X
UPC: 053722514751
Product Info for Hilight P3X 500 Lumens LED Weapon Light
The P3X is the little brother to HiLight's P4X, packing a surprsing 500 lumens into a subcompact body, featuring ambidextrous switches and a USB-rechargeable battery. Simply click once for on, twice for off, and long-hold to activate the dazzling strobe feature. Fits great on even the smallest weapons, but a rail adapter is required (not included) to mount on single-stack frames such as Glock 43x/48.![]()
Specifications for Hilight P3X 500 Lumens LED Weapon Light:
| Manufacturer: | Hilight |
| Light Output: | 500 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Glock 17, Smith & Wesson M&P M2.0, SIG Sauer P320, Springfield Armory XD-S, Springfield Armory XD-M, SIG Sauer P226, Glock 34, Glock 19 |
| Diameter: | 19 mm |
| Length: | 2 in |
| Weight: | 2.5 oz |
| Gun Make: | Smith & Wesson, Glock, SIG Sauer, Taurus |
| Weather Resistance: | Water Resistant |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Width: | 1 in |
| Height: | 0.7 in |
Features of Hilight P3X 500 Lumens LED Weapon Light
- Extreme low-profile LED flashlight for sub-compact pistols. CREE XM-L2 LED with 500-lumen output powered by a built-in rechargeable battery.
- Steady-on and Strobe modes with a runtime of 75 minutes; Ambidextrous control tabs allow the user to instantly turn on or turn off the unit.
- Operation: press then releases switch to turn on or turn off the light, and press and hold for a second to execute Strobe. The light memorizes its state meaning it always goes back to the state when it was turned off. Press and hold the switch for a second to change it back to steady mode.
- Lightweight and ultra-compact and ideal for concealed-carry use.
- To install P3X, your pistol should have at least 26mm (1in) of Clear Space. Please refer to the pictures. Please measure your pistol size before purchase. It does not fit Hellcat or Shield.
Package Contents:
- Hilight P3X 500 Lumens LED Weapon Light
- Charge cord
- Mounting hardware
- Laser adjustment wrench
- Instruction manual
Hilight P3X 500 Lumens LED Weapon Light Orderable Models
List of Orderable Models
- Hilight P3X 500 Lumens LED Weapon Light, SIG Sauer P226, Springfield Armory XD-S, G 19, SIG Sauer P320, G 17, G 34, S&W M&P M2.0, Springfield Armory XD-M, Lithium Ion, Black, P3X , MPN: P3X , UPC: 053722514751 , Code: 6QE-FLW-HTLS34-P3X