Tap Tap to Zoom
Meet Hilights new flagship product, the P4X, engineered for serious shooters. With groundbreaking specifications that include 22,000 candela, 1,150 lumens, a magnetic rechargeable battery, and an impressive runtime of 55 minutes on high and up to three hours on low, the P4X delivers the output of a full-sized light while boasting a sleek, compact design. Whether you carry every day or simply seek a powerful light without the big brand markup, the P4X is tailored to exceed expectations.![]()
The Perfect Blend of Power and Convenience. The true brilliance of the P4X lies not just in its exceptional performance but also its thoughtful design details. At its core is a powerful SST20 chip from Luminus Devices generating a beam that seamlessly combines long-range precision with wide-area brightness, giving you unparalleled visibility across a variety of environments. Designed for everyday carry, this model prioritizes comfort, giving the same output as full-size lights from competitors, in a form factor that falls almost an inch shorter than the competitors.
Sliding Rail Mount. Featuring the new Infinity Rail, this unit attaches to any Picatinny rail with at least two slots, as well as specialized rails like Glock and Glock clones. No spare plates, pins, or keys- the sliding recoil arm will adjust to fit your weapon like a glove, and once tightened it will stay put under even the heaviest recoil.
Holster Up With the Innovative Switches. The P4X was designed from the ground up with holsters in mind. The paddle switches are rear-facing to prevent accidental activation upon either draw or re-holstering, and are easy to activate using either your trigger finger or your support hand. The lines are streamlined for smooth sliding in and out of the holster, and the length is short enough that itll fit fully inside your holster, instead of poking out the front like some of our competitors.
6 Year Warranty. Boasting Hilights new Professional Series warranty, youll get peace of mind knowing that your purchase is guaranteed for a long time.
| Manufacturer: | Hilight |
| Light Output: | 1150 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Beam Color: | White |
| Gun Model: | SIG Sauer P320, SIG Sauer P226, Glock 17, Glock 34, Smith & Wesson M&P M2.0, Springfield Armory XD-M, Glock 19, Springfield Armory XD-S |
| Diameter: | 24 mm |
| Length: | 2.5 in |
| Weight: | 2.9 oz |
| Gun Make: | Glock, Smith & Wesson, Taurus, SIG Sauer |
| Battery Life: | 2 hours |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Finish: | Cerakote |
| Attachment Type: | Picatinny |