Tap Tap to Zoom
New Product
- Color:
- Black
- Beam Color:
- Purple
- Battery Type:
- Lithium Ion
Code: 6QE-LS-HTLS30-P3P
MPN: P3P
UPC: 053722511132
Product Info for Hilight Power Series Single Purple Laser Sight
The Power Series single laser from HiLight pairs a single laser with a magnetic rechargeable battery in a small package. The universal mounting system attaches to Picatinny rails with at least 2 slots as well as most single-slot Glock-style rails (but not slimline/single-stack models such as 43x/48).![]()
Specifications for Hilight Power Series Single Purple Laser Sight:
| Manufacturer: | Hilight |
| Color: | Black |
| Beam Color: | Purple |
| Finish: | Anodized |
| Wavelength: | 405 nm |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Length: | 1.8 in |
| Width: | 1.1 in |
| Height: | 1 in |
| Weight: | 1.1 oz |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
Features of Hilight Power Series Single Purple Laser Sight
- Built-in rechargeable battery supports 5 hours of runtime per charge. Charged via magnetic USB cord (included), with low battery indicator and overcharge protection.
- Made from military aircraft-grade anodized aluminum, designed to withstand harsh conditions, with IPX4 waterproofing. Lightweight at approximately 1.1 oz.
- Fits most firearms with Weaver or Picatinny rails (requires 23mm/0.9in clear space). Includes replaceable bolt and plate for versatile mounting.
- Dual ambidextrous on/off switches for versatile grip styles. Lasers can be tuned vertically and horizontally for enhanced speed and accuracy, ideal for range and field use.
- Backed by a 1-year manufacturer warranty, ensuring reliable performance and customer satisfaction.
Package Contents:
- Hilight Power Series Single Purple Laser Sight
- Charge cord
- Mounting hardware
- Laser adjustment wrench
- Instruction manual
Hilight Power Series Single Purple Laser Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- Hilight Power Series Single Purple Laser Sight, Black, P3P , MPN: P3P , UPC: 053722511132 , Code: 6QE-LS-HTLS30-P3P