Tap Tap to Zoom
Code: 5HU-A0B-REM121-308R24BULL416B10XF
MPN: 308R24BULL416B10XF
Buy Together and Save
Hitman Industries prides ourselves on making the highest quality gun barrels on the market at a reassemble price point. There are a few ways to rifle a barrel, but here at hitman we prefer button rifling for accuracy. With our 7 step quality Control (QC) process we continue set ourselves apart from other barrel manufacture’s. We utilize black nitride QPQ to protect our barrels against the elements. All barrel extensions are black nitride QPQ or Nickel boron (NIB) for maximum protection.![]()
| Manufacturer: | Hitman Industries |
| Color: | Black |
| Finish: | Nitride |
| Caliber: | .308 Winchester |
| Barrel Length: | 24 in |
| Barrel Profile: | Bull |
| Barrel Material: | 416R Stainless Steel |
| Gas System Length: | Rifle Length |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .936 in |
| Barrel Twist Rate: | 1-10 |
| Flutes: | X-Flute |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-10 |
| Weight: | 4.5 lb |
| Gun Type: | Rifle |
| Fabric/Material: | 4150 CrMoV |