Tap Tap to Zoom
Show with deals only:
Buy Together and Save
The Deka line of knives continues to grow. The newest members of the Deka family are the Deka 3.25" ABLE Fldr Clip Point, which now boasts an even larger blade! This knife is the perfect example of Hogue's commitment to the larger slicers in the outdoor and prepared communities. The Deka 3.25" ABLE Fldr Clip Point G-10 Frame Black now features an even larger 3.25" A.L.L. locking mechanism for even stronger locking performance. The frame on this knife is also blackened which adds to the already stunning appearance of this knife. Along with the black G-10 handle, a stainless steel pocket clip makes this a complete package. The Deka 3.25" ABLE Fldr Clip Point G-10 Frame Black is a great choice for anyone needing a larger knife.![]()
| Manufacturer: | Hogue |
| Blade Length: | 3.25 in |
| Closed Length: | 4.25 in |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 7.5 in |
| Included Accessories: | None |
| Handle Finish: | Cross Hatch Texture |
| Blade Thickness: | 0.094 in |
| Lock Type: | Ambidextrous ABLE Lock |
| Blade Grind: | Flat |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Additional Features: | No |
| Weight: | 2.3 oz |
| Opening Method: | Manual |
| Hand: | Ambidextrous |
| Quantity: | 1 |
| Country of Origin: | USA |