Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.25 in
- Overall Length:
- 7.38 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Additional Features:
- Lanyard Hole.
- Color:
- Black
Code: 1H-KN1-HO35869-35869
MPN: 35869
UPC: 743108358696
Product Info for Hogue Extrak Fixed Blade Black G10
7.38" (18.75cm) overall. 3.25" (8.26cm) black Cerakote finish CPM-M4 stainless clip point blade. Black textured G10 handle. Full tang. Lanyard hole. Removable handle scales. Nylon blade guard. UltiClip. Black Kydex belt sheath. Boxed.![]()
Specifications for Hogue Extrak Fixed Blade Black G10:
| Manufacturer: | Hogue |
| Blade Length: | 3.25 in |
| Overall Length: | 7.38 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Weight: | 0.36 lb |
| Additional Features: | Lanyard Hole. |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Black |
| Length: | 18.75 cm |
Package Contents:
- Hogue Extrak Fixed Blade Black G10
Hogue Extrak Fixed Blade Black G10 Orderable Models
List of Orderable Models
- Hogue Extrak 3.25 in Fixed Blade Knife, 35869 , MPN: 35869 , UPC: 743108358696 , Code: 1H-KN1-HO35869-35869