Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.5 in
- Blade Material:
- CPM-S30V
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Material:
- CPM-S30V
- Handle Finish:
- Cerakote
- Blade Finish:
- Cerakote
- Sheath Material:
- No Sheath
- Handle Color:
- Flat Dark Earth
- Hand:
- Ambidextrous
Code: 1H-KN-K320-36375
MPN: 36375
UPC: 743108363751
Product Info for Hogue K320 AXG 3.5in Folding Knife
Produced to be a wonderful blade for virtually every circumstance, the Hogue K320 AXG 3.5in Folding Knife is outstanding for any occasion where a high quality edge is the secret weapon to success. These Pocket Knives from the experts at Hogue were created using top of the line blade components that will hold on to an edge for very long stretches of time before necessitating attention. The handle on the Hogue K320 AXG 3.5in Folding Knife was invented to furnish you with the best hold in almost any condition. Here at OpticsPlanet it is our purpose to make sure that you depart happy, and the Hogue K320 AXG 3.5in Folding Knife is among the folding pocket knives that we are proud to be able to supply our customers. For an incredible way to make sure you're cutting with some of the finest knives out there, purchase the Hogue K320 AXG 3.5in Folding Knife.
Specifications for Hogue K320 AXG 3.5in Folding Knife:
| Manufacturer: | Hogue |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Closed Length: | 4.5 in |
| Blade Material: | CPM-S30V |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Everyday Carry |
| Overall Length: | 8 in |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Material: | CPM-S30V |
| Handle Finish: | Cerakote |
| Blade Finish: | Cerakote |
| Lock Type: | ABLE Lock |
| Blade Grind: | Flat |
| Sheath Material: | No Sheath |
| Handle Color: | Flat Dark Earth |
| Weight: | 5.1 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
Features of Hogue K320 AXG 3.5in Folding Knife:
- >SIG SAUER Firearm Match: P320 AXG Scorpion
- Locking Mechanism: Manual ABLE Lock (Ambidextrous Bar Lock Enhanced)
- Frame: Flat Dark Earth 6061-T6 Hard Anodized Aluminum and G-Mascus Green G10 Inserts with Mini Piranha Texture
- Deep Carry, Louvered Pocket Clip (Right or Left Handed, Tip Up or Down Carry)
- Asymmetrical Lanyard Hole
Package Contents:
- Hogue K320 AXG 3.5in Folding Knife
Hogue K320 AXG 3.5in Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Hogue K320 AXG Folding Knife, 3.5in, Sig Sauer P320 Firearm Match, CPM-S30V, Drop Point Blade Cerakote Finish, Flat Dark Earth Handle, HO36375 , MPN: 36375 , UPC: 743108363751 , Code: 1H-KN-K320-36375
Hogue K320 AXG 3.5in Folding Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Hogue K320 , MPN: 36365 , UPC: 743108363652 , Code: 1H-KN-K320-36365