Tap Tap to Zoom
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Hogue SIG K320 AXG Classic Folding Knife w/ABLE Lock
Hogue Knives Has Partnered Together With Sig Sauer To Deliver A Full Line Of Quality Sig Sauer Branded Knives. These Fine Tactical And Sporting Knives Represent The Ultimate Value In Tactical Folders And Fixed Blades Expressed Through Hogue's State-of-the-art Manufacturing Processes. Made By American Craftsmen, A Hogue Knife At Your Side Is A Trusted - And Trustworthy - Companion, An Heirloom Quality Blade Combining The Best Of Old-world Craftsmanship And Design Set In The Context Of Modern-day, Real-world Applications For A Tactical Blade.![]()
Specifications for Hogue SIG K320 AXG Classic Folding Knife w/ABLE Lock:
| Manufacturer: | Hogue |
| Blade Length: | 3.5 in |
| Closed Length: | 4.5 in |
| Blade Material: | CPM-S30V Stainless Steel |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Overall Length: | 8 in |
| Handle Material: | Hard-Anodized 6061 T6 Aluminum |
| Handle Finish: | Aluminum & Wood |
| Blade Finish: | Black Cerakote |
| Blade Thickness: | 0.125 in |
| Lock Type: | Ambidextrous ABLE Lock |
| Blade Grind: | Honed |
| Handle Color: | Black/Walnut |
| Weight: | 5.1 oz |
| Opening Method: | Manual |
| Hand: | Ambidextrous |
| Country of Origin: | USA |
Features of Hogue Sig K320 AXG Classic Folding Knife w/ABLE Lock
- SIG SAUER firearm match: P320 AXG Scorpion
- Locking mechanism: ambidextrous ABLE lock
- Deep carry, louvered pocket clip: ambidextrous - right or left handed, tip up or down
- Asymmetrical lanyard hole
Package Contents:
- Hogue Sig K320 AXG Classic Folding Knife w/ABLE Lock
Hogue SIG K320 AXG Classic Folding Knife w/ABLE Lock Orderable Models
List of Orderable Models
- Hogue SIG K320 AXG Classic Folding Knife, 3.5in, Black Cerekote Finish, CPM-S30V, Tanto, Black/Walnut Handle, 6061-T6 Hard-Anodized Aluminum Handle, 36367 , MPN: 36367 , UPC: 743108363676 , Code: 1H-KN-HOG-36367-36367
- Hogue SIG K320 AXG Classic Folding Knife, 3.5in, Black Cerekote Finish, CPM-S30V, Drop Point, Black/Walnut Handle, 6061-T6 Hard-Anodized Aluminum Handle, 36377 , MPN: 36377 , UPC: 743108363775 , Code: 1H-KN-HOG-36367-36377