Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
- Color:
- Black
- Reticle:
- 2 MOA Dot, 32 MOA Circle
- Illumination Color:
- Red
- Additional Features:
- Mount Not Included
- Condition:
- New
- Quantity:
- 1
- Red Dot Sights-Footprint:
- RMR
Code: 28Y-RD-HOL208-HE508T-X2
MPN: HE508T-RD X2
UPC: 810047071242
Product Info for Holosun HE508T-RD-X2 2x 0.63 x 0.91 in Reflex Red Dot Sights
The HE508T-RD X2 is housed in rugged titanium and built with some of the best technology Holosun has to offer. With multiple reticle options and brightness settings, these Red Dot Sights put customization right into your hands, and there are 2 settings for night vision-compatibility. This Holosun pistol sight has parallax-free views and unlimited eye relief for extra comfort during extended shooting sessions. Plus, the multi-coated lenses produce a clear, bright sight picture in nearly any environment.![]()
This Holosun HE508T X2 provides up to 50,000 of battery life thanks to Shake Awake technology that only activates the red circle/dot reticle when needed, and the Solar Failsafe provides a reliable aiming point in case your battery runs out in the field. Designed to perform and built to last, this red dot handgun sight is perfect for tactical operators, home-defense preppers, and anyone who wants to improve their timing and precision with their pistol. Grab yours today to experience a true upgrade in optics.
Mount Not Included
Specifications for Holosun HE508T-RD-X2 2x 0.63 x 0.91 in Reflex Red Dot Sights:
| Manufacturer: | Holosun |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 0.63 - 0.91 in |
| Objective Window Size: | 0.63x0.91 in |
| Reticle: | 2 MOA Dot, 32 MOA Circle |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Parallax: | No Parallax Adjustment |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Battery Type: | CR1632 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 50,000 hours |
| Operating Temperature: | -30 - 60 Celsius |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Weight: | 2 oz |
| Additional Features: | Mount Not Included |
| Condition: | New |
| Magnification Type: | Fixed |
| Quantity: | 1 |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMR |
| Wavelength: | 650 nm |
| W/E Travel at 100 Yds: | 50 MOA |
| Storage Temperature: | -40 - 70 Celsius |
Features of Holosun HE508T-RD-X2 2x 0.63 x 0.91 in Reflex Red Dot Sights:
- Solar Failsafe
- Shake Awake
- Mulltiple Reticle System
- Super LED
- Multilayer Reflective Glass
- Titanium Housing
Package Contents:
- Holosun HE508T-RD-X2 2x 0.63 x 0.91 in Reflex Red Dot Sights
- T10 L Key
- User Manual
- Lens Cloth
Holosun HE508T-RD-X2 2x 0.63 x 0.91 in Reflex Red Dot Sights Orderable Models
List of Orderable Models
- Holosun HE508T-RD-X2 Reflex Red Dot Sight, 2x 0.63 x 0.91 in, 2 MOA Dot & 32 MOA Circle, Black, HE508T-X2 , MPN: HE508T-RD X2 , UPC: 810047071242 , Code: 28Y-RD-HOL208-HE508T-X2
Holosun HE508T-RD-X2 2x 0.63 x 0.91 in Reflex Red Dot Sights Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- DEMO, Holosun HE508T-RD-X2 Reflex Red Dot Sight, 2x 0.63 x 0.91 in, 2 MOA Dot & 32MOA Circle, Black, HE508T-X2 , MPN: HE508T-X2-DEMO , Code: 28Y-RD-HOL208-HE508T-X2-DEMO