Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
- Color:
- Black
- Reticle:
- 2 MOA Dot, 32 MOA Circle
- Illumination Color:
- Green
- Quantity:
- 1
- Red Dot Sights-Footprint:
- RMR
Code: 28Y-RD-RNGR-RONIN-HE507COMP-GR
MPN: RONIN-HE507COMP-GR
UPC: 810047073192
Buy Together and Save
Product Info for Holosun Ronin 507COMP 1x1.1x0.87 Reflex Green Dot Sight
Introducing the Holosun RONIN 507COMP, a compact yet powerful optic designed for everyday carry, competition, and tactical applications. Engineered with precision, this sight features Holosun’s Multi-Reticle System (MRS) that allows users to select from multiple reticle options for optimal targeting in diverse environments. The Ronin 507COMP combines a crisp 2 MOA dot with a 32 MOA circle, offering versatility for both precision aiming and rapid target acquisition.![]()
Ideal for competition and duty performance, the Holosun Ronin 507COMP sets a new standard in handgun optic performance, providing shooters with enhanced visibility due to the implementation of an above-average size window.
Ronin models from Holosun are a collaboration with Tu Lam of Ronin Tactics.
Specifications for Holosun Ronin 507COMP 1x1.1x0.87 Reflex Green Dot Sight:
| Manufacturer: | Holosun |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 7075 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 0.87 - 1.1 in |
| Reticle: | 2 MOA Dot, 32 MOA Circle |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Green |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Battery Type: | CR1632, Lithium Metal |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 50000 hours |
| Weather Resistance: | Waterproof, Shock Resistant |
| Water Resistance Level: | IP67 |
| Length: | 1.8 in |
| Weight: | 1.7 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Quantity: | 1 |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMR |
Features of Holosun Ronin 507COMP 1x1.1x0.87 Reflex Green Dot Sight
- Competition Reticle System
- Up to 50,000 Hours Battery Life (Setting 6)
- 8 Brightness Setting: 6 DL & 2 NV Compatible
- Super Large Window
- Convenient Tray Battery Compartment
- Parallax-free & Unlimited Eye Relief
Package Contents:
- Holosun Ronin 507COMP 1x1.1x0.87 Reflex Green Dot Sight
- T10 L Key
- User Manual
- CR1632 Battery
- Lens Cloth
Holosun Ronin 507COMP 1x1.1x0.87 Reflex Green Dot Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- Holosun Ronin 507COMP Reflex Green Dot Sight, 1x1.1x0.87, 2 MOA Dot, 32 MOA Circle Reticle, Black, RONIN-HE507COMP-GR , MPN: RONIN-HE507COMP-GR , UPC: 810047073192 , Code: 28Y-RD-RNGR-RONIN-HE507COMP-GR