Tap Tap to Zoom
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Peterson Cartridge 6mm Dasher Rifle Brass
Peterson Cartridge Match-Grade brass rifle casings.![]()
Match-Grade is a standard that must be held throughout the entire process of manufacturing some of the most consistent, accurate, and durable brass rifle casings available today. From Peterson Cartridge small batch production lines to their quality control department, to your bench, and on to the range. Match-grade is the standard that Peterson Cartridge strives to achieve so that the customers can maintain that standard all the way to the target.
Note: All Peterson Cartridge SRP casings feature a small flash hole in the diameter of 0.060 in vs. the 0.080 in flash hole found in the LRP casings. This means you will need an X-small/ Undersized Decapping Pin to deprime our casings.
Specifications for Peterson Cartridge 6mm Dasher Rifle Brass:
| Manufacturer: | Peterson Cartridge |
| Gun Type: | Rifle |
| Caliber: | 6mm Dasher |
| Fabric/Material: | Brass |
| Dimensions: | 2.85 X 3.45 X 5.65 in |
| Width: | 3.45 in |
| Country of Origin: | USA |
| Length: | 5.65 in |
Package Contents:
- Peterson Cartridge 6mm Dasher Rifle Brass
Peterson Cartridge 6mm Dasher Rifle Brass Orderable Models
List of Orderable Models
- Peterson Cartridge 6mm Dasher Rifle Brass, 50 Piece, 40052-R , MPN: 40052-R , UPC: 850005375944 , Code: 6L2-RB1-40052R-40052-R
- Peterson Cartridge 6mm Dasher Rifle Brass, 500 Piece, 40052-P , MPN: 40052-P , UPC: 850005375951 , Code: 6L2-RB1-40052R-40052-P