Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Pointer Field Tek Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 28 in barrel
Pointer KIRFT4MX512 Field Tek 4 12 Gauge with 28" Barrel, 3" Chamber, 5+1 Capacity, Burnt Bronze Cerakote Metal Finish & Realtree Max-5 Synthetic Stock Right Hand (Full Size)![]()
Specifications for Pointer Field Tek Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 28 in barrel:
| Manufacturer: | Pointer |
| Gun Model: | Howa Field Tek |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 28 in |
| Safety Type: | Crossbolt |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Choke Type: | Skeet |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Magazine Capacity: | 5 Round |
| Sight Configuration: | Fiber Optic Front |
| Weight: | 7.2 lb |
| Height: | 3 in |
| Width: | 8.2 in |
| Length: | 41.7 in |
| Hand: | Right |
Package Contents:
- Pointer Field Tek Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 28 in barrel
Pointer Field Tek Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 28 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Pointer Field Tek Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 28 in barrel, Crossbolt Safety, 5 Round, KIRFT4MX512-FRRMPG , MPN: KIRFT4MX512 , UPC: 682146302660 , Code: 5WM-FS1-SHTGN321-KIRFT4MX512-FRRMPG







































