1 of 1 images
Howa KATAC Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 20 in barrel, Crossbolt Safety, 4 Round, KATAC1220-FRRMPG
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Citadel KATAC Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 20 in barrel
Citadel KATAC1220 KATAC Semi-Auto 12 Gauge 4+1 3" 20" Barrel, Black Metal Finish, Bead Sight, Synthetic Stock![]()
Specifications for Citadel KATAC Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 20 in barrel:
| Manufacturer: | Citadel |
| Gun Model: | Howa KATAC |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | 12 |
| Barrel Length: | 20 in |
| Safety Type: | Crossbolt |
| Action Type: | Recoil Operated Semi-Automatic |
| Choke Type: | Modified |
| Shotgun Chamber Length: | 3 in |
| Magazine Capacity: | 4 Round |
| Sight Configuration: | Bead Front |
| Weight: | 7 lb |
| Height: | 3 in |
| Width: | 7 in |
| Length: | 44 in |
| Hand: | Right |
Package Contents:
- Citadel KATAC Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 20 in barrel
Citadel KATAC Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 20 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Citadel KATAC Semi-Auto Shotgun, 12 Gauge, 20 in barrel, Crossbolt Safety, 4 Round, KATAC1220-FRRMPG , MPN: KATAC1220 , UPC: 682146860085 , Code: W34-FS1-SHTGN363-KATAC1220-FRRMPG
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare







































