Tap Tap to Zoom
This page is for information purpose only
Opticsplanet, Inc. does not sell firearms and does not have a Federal Firearms License (FFL).
Product Info for Citadel LEVTAC Lever Action Shotgun, .410 Gauge, 20 in barrel
Citadel CLS41020LVRBLK LEVTAC 410 Gauge 2.5" 5+1 20" Blued Barrel, Optic Ready Picatinny Rail, Modular Metal M-Lok Forend, Synthetic Stock, Large Loop![]()
Specifications for Citadel LEVTAC Lever Action Shotgun, .410 Gauge, 20 in barrel:
| Manufacturer: | Citadel |
| Gun Model: | Howa LEVTAC |
| Gun Type: | Shotgun |
| Gauge: | .410 |
| Barrel Length: | 20 in |
| Action Type: | Lever Action |
| Safety Type: | Hammer Block |
| Choke Type: | Modified |
| Shotgun Chamber Length: | 2.5 in |
| Magazine Capacity: | 5 Round |
| Sight Configuration: | Blade Front |
| Height: | 2.7 in |
| Width: | 6.5 in |
| Length: | 41 in |
| Hand: | Right |
Package Contents:
- Citadel LEVTAC Lever Action Shotgun, .410 Gauge, 20 in barrel
Citadel LEVTAC Lever Action Shotgun, .410 Gauge, 20 in barrel Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Citadel LEVTAC Lever Action Shotgun, .410 Gauge, 20 in barrel, Hammer Safety, 5 Round, CLS41020LVRBLK-FRRMPG , MPN: CLS41020LVRBLK , UPC: 682146879452 , Code: W34-FS2-SHTGN367-CLS41020LVRBLK-FRRMPG







































