Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Human Touch iJoy Board Balance Exercise Tool iJoy-010 has been discontinued by Human Touch and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Massagers, Health & Fitness yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Human Touch iJoy Board Balance Exercise Tool iJoy-010
Human Touch iJoy Balance Board iJoy-010 will transform your workout routine! The Human Touch iJoy Board brings the excitement of board sports and balance fitness right into your living room. This fitness balance board gives you a unique and challenging balance transfer workout. This Human Touch & iJoy innovation puts you through a balance exercise routine that works your hips, legs, abs, lumbar muscles, and obliques. Four 15-minute balancing board workout options include slow, medium, and fast. The fourth option lets the iJoy balance board trainer randomly switch between all three speeds for the ultimate balance board workout!![]()
![]() |
||
![]() |
![]() |
![]() |
Just a little of a Human Touch massager can go a long way toward wellness and stress relief. Human Touch & iJoy puts muscle-building exercise and muscle-relaxing stress relief at your fingertips with their lines of Health & Fitness and comfortable, high-tech robotic massage chairs. We carry a full line of Human Touch recliner chairs, handheld back massagers and stress relieving massager chairs, sure to melt your worries away! No worries with your purchase, either - every Human Touch massaging chair carries the full manufacturer's warranty. And like always, we offer our own guarantee of 100% satisfaction with your purchase.
Specifications for Human Touch iJoy Board iJoy-010:
| Board Length: | 30" |
| Board Width: | 14.5" |
| Board Height: | 9.75" |
| Board Weight: | 44 lbs |
| Power Consumption: | 90 Watts |
| Target Muscles: | Hips, Abs, Lumbar and Obliques |
| Maximum User Weight: | 249 Lbs. |
| Limited Warranty: | 1 Year |
| Shipping Box Dimensions: | 33"L X 17.00"W X 11.00"H |
Features of HumanTouch i-Joy Balance Board 010:
- 3-speed workout
- Wireless remote
- Automatic pre-programs
- On-board display panel
- Increases core balance skill and agility; practice snowboarding, skating, surfing skills at home
Package Contents:
- HumanTouch iJoy Board iJoy-010-100-001
Related Products to Human Touch iJoy Board Balance Exercise Tool iJoy-010
Human Touch iJoy Board Balance Exercise Tool iJoy-010 Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Human Touch iJoy Board Exercise Tool iJoy-010 , MPN: IJOY-010-100-002 , Code: HT-MS-IJOY-010-100-001



