Tap Tap to Zoom
Code: 4H-FH-4079501CHO
MPN: 407950-1CHO
UPC: 082324034756
788CI HD Combo Fishfinder features a Best-In-Class High Definition 640V x 640H 5" display with LED backlight, DualBeam PLUS sonar with 4000 Watts PTP power output, GPS Chartplotting and advanced Fishing System capabilities. In addition, it includes dual card slots for maps and saving waypoints, as well as three programmable preset buttons to save your favorite views. Maximize your angling experience with the Humminbird 788ci fishfinder GPS system.![]()
| Display Size: | 5.0" diagonal |
| Display Pixel Matrix: | 640V x 640H |
| Display Type: | 256 Color TFT |
| Display Colors/Grayscale: | 256 Colors |
| DualBeam PLUS Sonar Coverage: | 200 kHz / 20° @ -10db; 83 kHz / 60° @ -10db |
| Sonar Optional: | QuadraBeam PLUS |
| Target Separation: | 2.5 inches |
| Power Output (RMS): | 500 Watts (RMS) |
| Power Output (Peak to Peak): | 4,000 Watts (Peak-to-Peak) |
| Temperature: | Included |
| Speed: | GPS Speed Included |
| Backlight: | Yes |
| Waterproof: | Yes |
| Mount: | Quick Disconnect |
| Unit Size: | 6.9"W x 7.5"H x 4.5"D |
| Mount: | Optional In-dash |
| Unit Size: | 6.9"W x 5.4"H x 1.25"D |
| Transducer - Standard: | XNT-9-20-T |
| Transducer Mounting: | Inside Hull or Transom |
| Power Input: | 10-20 VDC |
| Power Draw: | Lights off |