Tap Tap to Zoom
Humminbird 898c HD SI Combo Marine GPS Navigator has been discontinued by Humminbird and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Fishing Gear, Fishing Electronics, Fishfinders yourself to try and find the perfect replacement for you!
Humminbird 898c HD SI Combo features a super bright LED backlit LCD 7" display. This wide screen 480V x 800H, 16:9 Color provides bright, crystal-clear images for easy viewing in harsh sunlight. The HD Side Imaging® / Down Imaging® sonar with DualBeam PLUS™ and SwitchFire™ has 8000 watts PTP power output, GPS Chartplotting with built-in ContourXD™ map and Advanced Fishing System capabilities. Includes a unit cover, dual card reader and Instant Access Preset Buttons.![]()
| Display Size: | 7.0" diagonal |
| Display Pixel Matrix: | 480V x 800H |
| Display Type: | Color TFT |
| Display Colors/Grayscale: | 65,000 Colors |
| DualBeam PLUS Sonar Coverage: | 200 kHz / 20° @ -10d; 83 kHz / 60° @ -10db |
| Side Imaging® & Down Imaging Sonar Coverage: | 55 kHz / (2) 86° @ -10db; 800 kHz / (2) 55° @ -10db |
| Sonar Optional: | QuadraBeam PLUS |
| Target Separation: | 2.5 inches |
| Power Output (RMS): | 1,000 Watts (RMS)* |
| Power Output (Peak to Peak): | 8,000 Watts (Peak-to-Peak) |
| Temperature: | Included |
| Speed: | GPS Speed Included |
| Backlight: | Yes |
| Waterproof: | Yes |
| Mount: | Gimbal |
| Unit Size: | 11" W x 6" H x 4" D |
| Mount: | Optional In-dash |
| Unit Size: | 11" W x 6" H x 2" D |
| Transducer - Standard: | XHS-9-HDSI-180-T |
| Transducer Mounting: | Transom |
| Power Input: | 10-20 VDC |
| Power Draw, lights off: | 780mA |