Tap Tap to Zoom
Product Info for Infinite Product Solutions 1/2-28 - 5/8-24 Thread Adapter
The 1/2-28 to 5/8-24 Thread Adapter is an essential tool for converting thread sizes on your firearm. This adapter allows you to seamlessly attach 5/8-24 threaded accessories including muzzle brakes, flash hiders, and compensators to your 1/2-28 threaded barrel (.22 LR, .223, 5.56, .17 HMR), providing enhanced flexibility and convenience. Perfect for firearm enthusiasts looking to expand their accessory options.![]()
Specifications for Infinite Product Solutions 1/2-28 - 5/8-24 Thread Adapter:
| Manufacturer: | Infinite Product Solutions |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Stainless Steel, Steel |
| Threads per Inch: | 1/2x28 |
| Gun Make: | CZ, Kel-Tec, Ruger, AR Platform, 1911 Platform |
| Gun Model: | CZ Scorpion EVO 2, Ruger PC Carbine, CZ Scorpion EVO 3, Kel-Tec SUB-2000, 1911, Ruger 10/22, AR-15 |
| Weight: | 1.6 oz |
| Height: | 0.79 in |
| Gun Type: | Pistol, Rifle |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO, .30 Carbine, .300 AAC Blackout, .223 Remington, .22 Long Rifle, .308 Winchester |
| Length: | 1.47 in |
| Width: | 0.79 in |
Features of Infinite Product Solutions 1/2-28 - 5/8-24 Thread Adapter
- Precision manufactured
- Allows for the use of a wide range of muzzle accessories
- Ideal for firearm enthusiasts seeking versatile threading options
- Engraved for easy thread identification
- Corrosion resistant
- Wrench flats for easy and secure installation
Package Contents:
- Infinite Product Solutions 1/2-28 - 5/8-24 Thread Adapter
Infinite Product Solutions 1/2-28 - 5/8-24 Thread Adapter Orderable Models
List of Orderable Models
- Infinite Product Solutions 1/2-28 - 5/8-24 Thread Adapter, Black, Knurled, 1228-5824-BS-K , MPN: 1228-5824-BS-K , UPC: 710579701030 , Code: 67E-BRD-IP206TA-1228-5824-BS-K
- Infinite Product Solutions 1/2-28 - 5/8-24 Thread Adapter, Black, Smooth, 1228-5824-BS , MPN: 1228-5824-BS , UPC: 710579701023 , Code: 67E-BRD-IP206TA-1228-5824-BS