Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black Oxide
Code: 67E-CPW-IP60CW-CW-304-BO-1116
MPN: CW-304-BO-1116
UPC: 710579695346
Product Info for Infinite Product Solutions 11/16in Crush Washer
Introducing the 11/16 Inch Black Stainless Steel Crush Washer designed for maximum durability and performance. With a Black Oxide Finish, this washer is crafted from 304 Stainless Steel, ensuring it withstands the harshest conditions. It fits many .44 Rem Mag, .450 Bushmaster, .45-70, and .458 Socom barrels.![]()
Specifications for Infinite Product Solutions 11/16in Crush Washer:
| Manufacturer: | Infinite Product Solutions |
| Color: | Black Oxide |
| Fabric/Material: | Stainless Steel |
| Weight: | 0.064 oz |
| Finish: | Oxide |
| Caliber: | .458 SOCOM, .375 Ruger, .450 Bushmaster, .44 Magnum, .45-70 Government |
| Length: | 1 in |
| Height: | 0.2 in |
| Width: | 1 in |
Features of Infinite Product Solutions 11/16in Crush Washer
- Provides over 1 full rotation (360 degrees) for proper muzzle alignment
- Corrosion Resistant
Package Contents:
- Infinite Product Solutions 11/16in Crush Washer
Infinite Product Solutions 11/16in Crush Washer Orderable Models
List of Orderable Models
- Infinite Product Solutions 11/16in Crush Washer, Black Oxide, CW-304-BO-1116 , MPN: CW-304-BO-1116 , UPC: 710579695346 , Code: 67E-CPW-IP60CW-CW-304-BO-1116