Tap Tap to Zoom
14% OFF Firearm Parts + 2% Bucks in the App
- Condition:
- New
- Color:
- Black
Code: 67E-CPW-IP64CW-14-CW-BS
MPN: 14-CW-BS
UPC: 710579695384
Product Info for Infinite Product Solutions 14mm Crush Washer
Introducing the 14mm Black Steel Crush Washer the perfect solution for your AK-47 and SKS rifles. Featuring a Black Oxide Finish, this washer is crafted from durable steel and fits many M14 threaded barrels.![]()
Specifications for Infinite Product Solutions 14mm Crush Washer:
| Manufacturer: | Infinite Product Solutions |
| Condition: | New |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | Steel |
| Weight: | 0.096 oz |
| Width: | 0.82 in |
| Length: | 0.82 in |
| Finish: | Oxide |
| Height: | 0.15 in |
| Caliber: | 7.62x39mm |
Features of Infinite Product Solutions 14mm Crush Washer
- Provides over 1 full rotation (360 degrees) for proper muzzle alignment
- Corrosion Resistant
Package Contents:
- Infinite Product Solutions 14mm Crush Washer
Infinite Product Solutions 14mm Crush Washer Orderable Models
List of Orderable Models
- Infinite Product Solutions 14mm Crush Washer, Black Oxide, 14-CW-BS , MPN: 14-CW-BS , UPC: 710579695384 , Code: 67E-CPW-IP64CW-14-CW-BS
Infinite Product Solutions 14mm Crush Washer Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, Infinite Product Solutions 14mm Crush Washer, Black Oxide, 14-CW-BS , MPN: 14-CW-BS-EDEMO , Code: 67E-CPW-IP64CW-14-CW-BS-EDEMO-RE-B