Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black Oxide
- Finish:
- Smooth
- Threads per Inch:
- 5/8x24
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- AR-10
Code: 67E-BRD-IP32TA-5824-14LH-BSS
MPN: 5824-14LH-BSS
UPC: 710579701184
Product Info for Infinite Product Solutions 5/8-24 - M14 x 1 LH Thread Adapter
The 5/8-24 to M14 x 1 LH Thread Adapter in Black Stainless Steel is a durable and reliable accessory for converting thread sizes on your firearm. This adapter allows you to seamlessly attach M14 x 1 LH (AK-47) threaded accessories to your 5/8-24 threaded barrels, providing enhanced flexibility and convenience. Perfect for converting .30 Cal U.S. standard threads to AK-47 muzzle accessories.![]()
Specifications for Infinite Product Solutions 5/8-24 - M14 x 1 LH Thread Adapter:
| Manufacturer: | Infinite Product Solutions |
| Color: | Black Oxide |
| Finish: | Smooth |
| Fabric/Material: | Stainless Steel |
| Threads per Inch: | 5/8x24 |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-10 |
| Weight: | 1.12 oz |
| Width: | 0.79 in |
| Height: | 0.79 in |
| Length: | 1.47 in |
| Caliber: | .30 Carbine, .300 AAC Blackout, .308 Winchester |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Infinite Product Solutions 5/8-24 - M14 x 1 LH Thread Adapter
- Converts 5/8-24 threaded barrels to AK-47 M14 x 1 LH threads
- Precision manufactured
- Provides a wide range of accessory options
- Ideal for firearm enthusiasts seeking versatile threading options
- Common rifle thread length
- Wrench flats for easy and secure installation
- Engraved for easy thread identification
- Corrosion resistant
Package Contents:
- Infinite Product Solutions 5/8-24 - M14 x 1 LH Thread Adapter
Infinite Product Solutions 5/8-24 - M14 x 1 LH Thread Adapter Orderable Models
List of Orderable Models
- Infinite Product Solutions 5/8-24 - M14 x 1 LH Thread Adapter, Black Oxide, 5824-14LH-BSS , MPN: 5824-14LH-BSS , UPC: 710579701184 , Code: 67E-BRD-IP32TA-5824-14LH-BSS