Tap Tap to Zoom
14% OFF Firearm Parts + 2% Bucks in the App
- Color:
- Black Oxide
Code: 67E-CPW-IP67CW-578-CW-BS
MPN: 578-CW-BS
UPC: 710579695414
Product Info for Infinite Product Solutions .578in Crush Washer
Introducing the .578 Inch Black Steel Crush Washer crafted for superior performance. With a Black Oxide Finish, this washer is made from durable steel and fits many US threaded .45 ACP barrels.![]()
Specifications for Infinite Product Solutions .578in Crush Washer:
| Manufacturer: | Infinite Product Solutions |
| Color: | Black Oxide |
| Fabric/Material: | Steel |
| Weight: | 0.096 oz |
| Width: | 0.82 in |
| Length: | 0.82 in |
| Finish: | Oxide |
| Height: | 0.15 in |
| Caliber: | .45 ACP |
Features of Infinite Product Solutions .578in Crush Washer
- Provides over 1 full rotation (360 degrees) for proper muzzle alignment
- Corrosion Resistant
Package Contents:
- Infinite Product Solutions .578in Crush Washer
Infinite Product Solutions .578in Crush Washer Orderable Models
List of Orderable Models
- Infinite Product Solutions .578in Crush Washer, Black Oxide, 578-CW-BS , MPN: 578-CW-BS , UPC: 710579695414 , Code: 67E-CPW-IP67CW-578-CW-BS