Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
Show with deals only:
Product Info for Infinite Product Solutions 9/16in Crush Washer
Introducing the 9/16 Inch Black Crush Washer a reliable and durable component for your firearm. With a Black Oxide Finish, this washer is made from 304 Stainless Steel and fits many US threaded .40 S&W and 10mm barrels.![]()
Specifications for Infinite Product Solutions 9/16in Crush Washer:
| Manufacturer: | Infinite Product Solutions |
| Fabric/Material: | 304 Stainless Steel |
| Weight: | 0.096 oz |
| Width: | 0.82 in |
| Length: | 0.82 in |
| Finish: | Oxide |
| Height: | 0.15 in |
| Caliber: | .40 S&W, 10mm Auto |
Features of Infinite Product Solutions 9/16in Crush Washer
- Provides over 1 full rotation (360 degrees) for proper muzzle alignment
- Corrosion Resistant
Package Contents:
- Infinite Product Solutions 9/16in Crush Washer
Infinite Product Solutions 9/16in Crush Washer Orderable Models
List of Orderable Models
- Infinite Product Solutions 9/16in Crush Washer, Stainless Steel, CW-304-BO-916 , MPN: CW-304-BO-916 , UPC: 710579695339 , Code: 67E-CPW-IP59CW-CW-304-BO-916
- Infinite Product Solutions 9/16in Crush Washer, Black Steel, 916-CW-BS , MPN: 916-CW-BS , UPC: 710579695445 , Code: 67E-CPW-IP59CW-916-CW-BS