Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Phosphate
- Threads per Inch:
- 1/2x28
- Gun Make:
- Savage
- Condition:
- New
Code: 67E-BRD-IP41TA-800-1228-BS
MPN: 800-1228-BS
UPC: 710579701290
Product Info for Infinite Product Solutions Gen 1 .800 Bull - 1/2-28 Slip-On Adapter
The Infinite .800 Bull to 1/2-28 Slip-On Adapter (Gen 1) gives non-threaded .800 diameter heavy barrels (such as the Savage 93R17) US industry standard 1/2-28 threads, unlocking your barrel's potential with the ability to mount a variety of muzzle devices. Precision manufactured from 4140 steel with a black phosphate finish, this adapter ensures reliable performance and a secure fit. It includes four brass set screws to hold the adapter firmly in place. Enhance your firearm's versatility with this essential accessory from Infinite.![]()
Specifications for Infinite Product Solutions Gen 1 .800 Bull - 1/2-28 Slip-On Adapter:
| Manufacturer: | Infinite Product Solutions |
| Color: | Black |
| Finish: | Phosphate |
| Fabric/Material: | Stainless Steel |
| Threads per Inch: | 1/2x28 |
| Gun Make: | Savage |
| Weight: | 3.36 oz |
| Condition: | New |
| Width: | 1.22 in |
| Caliber: | .17 Hornady Magnum Rimfire, 5.56x45mm NATO, .22 Long Rifle, .223 Remington |
| Height: | 1.22 in |
| Length: | 1.6 in |
| Gun Type: | Rifle |
Features of Infinite Product Solutions Gen 1 .800 Bull - 1/2-28 Slip-On Adapter
- Gives non-threaded .800 diameter bull barrels suppressor-ready 1/2-28 threads
- Unlock your barrel's potential with the ability to mount a variety of muzzle devices
- Precision manufactured
- Ensures reliable performance
- Secure fit
- Enhances firearm versatility
Package Contents:
- Infinite Product Solutions Gen 1 .800 Bull - 1/2-28 Slip-On Adapter
- x1 Allen Wrench
- x4 Brass Set Screws
Infinite Product Solutions Gen 1 .800 Bull - 1/2-28 Slip-On Adapter Orderable Models
List of Orderable Models
- Infinite Product Solutions Gen 1 .800 Bull - 1/2-28 Slip-On Adapter, Black, 800-1228-BS , MPN: 800-1228-BS , UPC: 710579701290 , Code: 67E-BRD-IP41TA-800-1228-BS
Infinite Product Solutions Gen 1 .800 Bull - 1/2-28 Slip-On Adapter Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, Infinite Product Solutions Gen 1 .800 Bull - 1/2-28 Slip-On Adapter, Black, 800-1228-BS , MPN: 800-1228-BS-EDEMO , Code: 67E-BRD-IP41TA-800-1228-BS-EDEMO-US-C