Tap Tap to Zoom
14% OFF Firearm Parts + 2% Bucks in the App
- Color:
- Black
- Finish:
- Phosphate
- Threads per Inch:
- 5/8x24
- Gun Make:
- Savage
Code: 67E-BRD-IP42TA-800-5824-BS
MPN: 800-5824-BS
UPC: 710579701306
Buy Together and Save
Product Info for Infinite Product Solutions Gen 1 .800 Bull - 5/8-24 Slip-On Adapter
The .800 Bull to 5/8-24 Slip-On Adapter (Gen 1) from Infinite gives non-threaded .800 diameter bull barrels US industry standard 5/8-24 threads, unlocking your barrel's potential with the ability to mount a variety of muzzle devices. Precision manufactured from durable steel with a black phosphate finish, this adapter ensures reliable performance and a secure fit. It includes four brass set screws to hold the adapter firmly in place. Enhance your firearm's versatility with this essential accessory from Infinite.![]()
Specifications for Infinite Product Solutions Gen 1 .800 Bull - 5/8-24 Slip-On Adapter:
| Manufacturer: | Infinite Product Solutions |
| Color: | Black |
| Finish: | Phosphate |
| Fabric/Material: | Stainless Steel |
| Threads per Inch: | 5/8x24 |
| Gun Make: | Savage |
| Weight: | 3.68 oz |
| Width: | 1.22 in |
| Height: | 1.22 in |
| Caliber: | .300 AAC Blackout, .30-06 Springfield, .308 Winchester |
| Length: | 1.6 in |
Features of Infinite Product Solutions Gen 1 .800 Bull - 5/8-24 Slip-On Adapter
- Gives non-threaded .800 diameter bull barrels US industry standard 5/8-24 threads
- Unlock your barrel's potential with the ability to mount a variety of muzzle devices
- Precision manufactured
- Ensures reliable performance
- Secure fit
- Enhances firearm versatility
Package Contents:
- Infinite Product Solutions Gen 1 .800 Bull - 5/8-24 Slip-On Adapter
- x1 Allen Wrench
- x4 Brass Set Screws
Infinite Product Solutions Gen 1 .800 Bull - 5/8-24 Slip-On Adapter Orderable Models
List of Orderable Models
- Infinite Product Solutions Gen 1 .800 Bull - 5/8-24 Slip-On Adapter, Black, 800-5824-BS , MPN: 800-5824-BS , UPC: 710579701306 , Code: 67E-BRD-IP42TA-800-5824-BS