Tap Tap to Zoom
Buy Together and Save
Product Info for Infinite Product Solutions M16 x 1 LH - 578-28 RH Thread Adapter
The M16 x 1 LH to .578-28 Thread Adapter is an essential tool for converting thread sizes on your firearm. This adapter allows you to easily attach .578-28 threaded accessories to your M16 x 1 LH threaded barrel, providing versatility and convenience. Compatible with threaded H&K .45 ACP barrels (USP Tactical), this adapter is made out of stainless steel and available in black and silver options.![]()
Specifications for Infinite Product Solutions M16 x 1 LH - 578-28 RH Thread Adapter:
| Manufacturer: | Infinite Product Solutions |
| Finish: | Smooth |
| Fabric/Material: | Stainless Steel |
| Threads per Inch: | .578x28 |
| Gun Make: | KRISS, Heckler & Koch, Glock |
| Gun Model: | Heckler & Koch HK45 Tactical, Kriss Vector |
| Weight: | 0.96 oz |
| Width: | 0.79 in |
| Height: | 0.79 in |
| Length: | 1.47 in |
| Gun Type: | Pistol |
| Caliber: | .45 ACP |
Features of Infinite Product Solutions M16 x 1 LH - 578-28 RH Thread Adapter
- Converts M16 x 1 LH threaded barrels to U.S. standard .45 cal threads .578-28
- Precision manufactured
- Common rifle thread length
- Wrench flats for easy and secure installation
Package Contents:
- Infinite Product Solutions M16 x 1 LH - 578-28 RH Thread Adapter
Infinite Product Solutions M16 x 1 LH - 578-28 RH Thread Adapter Orderable Models
List of Orderable Models
- Infinite Product Solutions M16 x 1 LH - 578-28 RH Thread Adapter, Black Oxide, 16LH-578-BSS , MPN: 16LH-578-BSS , UPC: 710579700774 , Code: 67E-BRD-IP17TA-16LH-578-BSS
- Infinite Product Solutions M16 x 1 LH - 578-28 RH Thread Adapter, Polished Stainless Steel, 16LH-578-SS , MPN: 16LH-578-SS , UPC: 710579700781 , Code: 67E-BRD-IP17TA-16LH-578-SS