Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Oxide
- Threads per Inch:
- M26x1.5 LH
- Gun Make:
- Zastava
- Gun Model:
- Zastava M85, Zastava M92
Code: 67E-BRD-IP30TA-2615LH-14LH-BS
MPN: 2615LH-14LH-BS
UPC: 710579701139
Buy Together and Save
Product Info for Infinite Product Solutions M26 x 1.5 LH - M14 x 1 LH Thread Adapter
The M26 x 1.5 LH (PAP 92 / Zastava M85) Thread Adapter in Black Steel is a robust and reliable accessory for converting to M14 x 1 LH (AK-47) or 5/8-24 (U.S. standard .30 cal) accessories to your firearm. Designed to fit Zastava ZPAP92 and M85 models, this adapter allows you to attach a wide range of accessories to your M26 x 1.5 LH threaded barrel, providing enhanced flexibility and convenience. Perfect for firearm enthusiasts looking to expand their accessory options.![]()
Specifications for Infinite Product Solutions M26 x 1.5 LH - M14 x 1 LH Thread Adapter:
| Manufacturer: | Infinite Product Solutions |
| Color: | Black |
| Finish: | Oxide |
| Fabric/Material: | Steel |
| Threads per Inch: | M26x1.5 LH |
| Gun Make: | Zastava |
| Gun Model: | Zastava M85, Zastava M92 |
| Weight: | 2.4 oz |
| Gun Type: | Carbine |
| Width: | 1.2 in |
| Length: | 1.78 in |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO, 7.62x39mm |
| Height: | 1.2 in |
Features of Infinite Product Solutions M26 x 1.5 LH - M14 x 1 LH Thread Adapter
- Converts M26 x 1.5 LH threaded barrels to accommodate various accessories
- Precision manufactured
- Common external rifle thread length
- Detent Pin slots for easy installation
- Corrosion resistant
Package Contents:
- Infinite Product Solutions M26 x 1.5 LH - M14 x 1 LH Thread Adapter
Infinite Product Solutions M26 x 1.5 LH - M14 x 1 LH Thread Adapter Orderable Models
List of Orderable Models
- Infinite Product Solutions M26 x 1.5 LH - M14 x 1 LH Thread Adapter, Black, 2615LH-14LH-BS , MPN: 2615LH-14LH-BS , UPC: 710579701139 , Code: 67E-BRD-IP30TA-2615LH-14LH-BS