Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Oxide
- Threads per Inch:
- 1/2x28
- Gun Make:
- AR Platform, Colt, Smith & Wesson, Walther
- Gun Model:
- AR-15, Colt 1911, Colt Gold Cup Trophy, Smith & Wesson M&P 22, Walther P22, Walther PPK/S
Code: 67E-BRD-IP36TA-M8-1228
MPN: M8-1228
UPC: 710579701221
Buy Together and Save
Product Info for Infinite Product Solutions M8 x .75 to 1/2-28 Thread Adapter
The M8 x .75 to 1/2-28 Thread Adapter from Infinite converts your smaller M8 x .75 threads to US industry standard 1/2-28 threads, unlocking your barrel's potential with the ability to mount a variety of muzzle devices. This adapter extends your barrel past your slide for easy access. Precision manufactured from durable steel with a black oxide finish, it ensures reliable performance and a secure fit. Enhance your firearm's versatility with this essential accessory from Infinite.![]()
Specifications for Infinite Product Solutions M8 x .75 to 1/2-28 Thread Adapter:
| Manufacturer: | Infinite Product Solutions |
| Color: | Black |
| Finish: | Oxide |
| Fabric/Material: | 4140 Steel |
| Threads per Inch: | 1/2x28 |
| Gun Make: | AR Platform, Walther, Colt, Smith & Wesson |
| Gun Model: | Walther PPK/S, Colt Gold Cup Trophy, Colt 1911, Walther P22, AR-15, Smith & Wesson M&P 22 |
| Weight: | 0.64 oz |
| Gun Type: | Rifle |
| Height: | 0.62 in |
| Width: | 0.62 in |
| Length: | 0.89 in |
| Caliber: | .22 Long Rifle |
Features of Infinite Product Solutions M8 x .75 to 1/2-28 Thread Adapter
- Convert smaller M8 x .75 threads to suppressor-ready 1/2-28 threads
- Unlock your barrel's potential with the ability to mount a variety of muzzle devices
- Extend your barrel beyond your slide for access to barrel threads
- Precision manufactured
- Ensures reliable performance
- Secure fit
- Enhances firearm versatility
Package Contents:
- Infinite Product Solutions M8 x .75 to 1/2-28 Thread Adapter
- x1 1/2-28 Thread Protector (Pre-installed)
Infinite Product Solutions M8 x .75 to 1/2-28 Thread Adapter Orderable Models
List of Orderable Models
- Infinite Product Solutions M8 x .75 to 1/2-28 Thread Adapter, Black, M8-1228 , MPN: M8-1228 , UPC: 710579701221 , Code: 67E-BRD-IP36TA-M8-1228