Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Finish:
- Oxide
- Threads per Inch:
- 1/2x28
- Gun Make:
- ATI, SIG Sauer
- Gun Model:
- ATI GSG Firefly, SIG Sauer Mosquito
Code: 67E-BRD-IP38TA-MOSQ-1228-BS
MPN: MOSQ-1228-BS
UPC: 710579701245
Product Info for Infinite Product Solutions SIG Sauer Mosquito to 1/2-28 Conversion Adapter
The Sig Mosquito to 1/2-28 Conversion Adapter from Infinite converts your smaller M9 x .75 threads to US industry standard 1/2-28, unlocking your barrel's potential with the ability to mount a variety of muzzle devices. Precision manufactured from durable steel with a black oxide finish, this adapter ensures reliable performance and a secure fit. Enhance your firearm's versatility with this essential accessory from Infinite.![]()
Specifications for Infinite Product Solutions SIG Sauer Mosquito to 1/2-28 Conversion Adapter:
| Manufacturer: | Infinite Product Solutions |
| Color: | Black |
| Finish: | Oxide |
| Fabric/Material: | 4140 Steel |
| Threads per Inch: | 1/2x28 |
| Gun Make: | ATI, SIG Sauer |
| Gun Model: | ATI GSG Firefly, SIG Sauer Mosquito |
| Weight: | 0.48 oz |
| Length: | 0.73 in |
| Height: | 0.61 in |
| Width: | 0.61 in |
| Caliber: | .22 Long Rifle |
| Gun Type: | Pistol |
Features of Infinite Product Solutions SIG Sauer Mosquito to 1/2-28 Conversion Adapter
- Convert M9 x .75 threads to US industry standard 1/2-28
- Unlock your barrel's potential with the ability to mount a variety of muzzle devices
- Precision manufactured
- Ensures reliable performance
- Secure fit
- Enhances firearm versatility
Package Contents:
- Infinite Product Solutions SIG Sauer Mosquito to 1/2-28 Conversion Adapter
- x1 1/2-28 Thread Protector (Pre-installed)
Infinite Product Solutions SIG Sauer Mosquito to 1/2-28 Conversion Adapter Orderable Models
List of Orderable Models
- Infinite Product Solutions SIG Sauer Mosquito to 1/2-28 Conversion Adapter, Black, MOSQ-1228-BS , MPN: MOSQ-1228-BS , UPC: 710579701245 , Code: 67E-BRD-IP38TA-MOSQ-1228-BS