Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Show with deals only:

- Condition:
- New
- Included Accessories:
- Standard
Code: 8J-FLW-WW1-IF71000
MPN: IF71000
UPC: 671192601865

- Condition:
- Factory DEMO
- Included Accessories:
- Standard
- Condition Details:
- Open Box
- Condition Quality:
- Like New
Code: 8J-FLW-WW1-IF71000-DEMO-OB-A
MPN: IF71000-DEMO
Product Info for INFORCE Wild 1 Integrated 500 Lumens LED Weapon Light
The new Wild1 is lightweight, fast-activating and with two hours of run time, its a go-to for any handgun owner. An optimal-blend of throw and spill, this compact-sized light provides a concentrated hot spot and convenient paddle activation. Made from 6061-T6 aluminum with Type III MIL-SPEC hard anodized finish for greater durability, securely attach this light in seconds to any 1913 or universal rail. Transition between rail types by reversing the patented Inforce crossbar in the mounting fixture. Constant and momentary functions are easily activated by pressing laterally on either the left or right paddle.![]()
Specifications for INFORCE Wild 1 Integrated 500 Lumens LED Weapon Light:
| Manufacturer: | INFORCE |
| Light Output: | 500 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | CR123A, Lithium, 123A |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 1036 ft |
| Diameter: | 0.95 in |
| Length: | 2.53 in |
| Weight: | 2.9 oz |
| Bezel Diameter: | 0.95 in |
| Battery Life: | 2 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Finish: | Type III Mil-Spec hard-anodized |
| Package Type: | Box |
| Battery Quantity: | 1 |
| Gun Type: | Pistol |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Water Resistant Mark: | 66 ft |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Attachment Type: | Picatinny |
Features of INFORCE Wild 1 Integrated 500 Lumens LED Weapon Light:
- Peak Beam Intensity: 7,500 Candela
- Switching: Ambidextrous Paddles
- FunctionsL Constant/Momentary
- Lockout System: Panel Activated
- Mounting: 1913 or Universal Rail
Package Contents:
- INFORCE Wild 1 Integrated 500 Lumens LED Weapon Light
- Single 123A battery
INFORCE Wild 1 Integrated 500 Lumens LED Weapon Light Orderable Models
List of Orderable Models
- INFORCE Wild 1 Weapon Light & INFORCE Gen 3 WMLx Weapon Light - Black , MPN: IF71000-KIT1 , Code: 8J-FLW-WW1-IF71000-KIT1
- INFORCE Wild 1 Integrated 500 Lumens LED Weapon Light, FDE, IF71000-KIT2 , MPN: IF71000-KIT2 , Code: 8J-FLW-WW1-IF71000-KIT2
- USED, INFORCE Wild 1 Integrated 500 Lumens Weapon Light, White LED, Black, IF71000 , MPN: IF71000-EDEMO , Code: 8J-FLW-WW1-IF71000-EDEMO-OB-A
- INFORCE Wild 1 Integrated 500 Lumens Weapon Light, White LED, Black, IF71000 , MPN: IF71000 , UPC: 671192601865 , Code: 8J-FLW-WW1-IF71000
- DEMO, INFORCE Wild 1 Integrated 500 Lumens Weapon Light, White LED, Black, IF71000 , MPN: IF71000-DEMO , Code: 8J-FLW-WW1-IF71000-DEMO-OB-A
INFORCE Wild 1 Integrated 500 Lumens LED Weapon Light Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED, INFORCE Wild 1 Integrated 500 Lumens Weapon Light, White LED, Black, IF71000 , MPN: IF71000-EDEMO , Code: 8J-FLW-WW1-IF71000-EDEMO-RE-C
- USED, INFORCE Wild 1 Integrated 500 Lumens Weapon Light, White LED, Black, IF71000 , MPN: IF71000-EDEMO , Code: 8J-FLW-WW1-IF71000-EDEMO-RE-B
- USED, INFORCE Wild 1 Integrated 500 Lumens Weapon Light, White LED, Black, IF71000 , MPN: IF71000-EDEMO , Code: 8J-FLW-WW1-IF71000-EDEMO-RE-A
- DEMO, INFORCE Wild 1 Integrated 500 Lumens Weapon Light, White LED, Black, IF71000 , MPN: IF71000-DEMO , Code: 8J-FLW-WW1-IF71000-DEMO
- USED INFORCE Wild 1 Integrated 500 Lumens Weapon Light, White LED, Black, IF71000, EDEMO7, Used, Condition Like New , MPN: IF71000-EDEMO7 , Code: 8J-FLW-WW1-IF71000-EDEMO7
- Refurbished, INFORCE Wild 1 Integrated 500 Lumens Weapon Light, White LED, Black, IF71000 , MPN: IF71000-REFURB , Code: 8J-FLW-WW1-IF71000-REFURB