Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Gun Type:
- Rifle
- Condition:
- New
Code: 3HH-RBT-JEM05-PS-BTM3
MPN: PS-BTM3
UPC: 811577034516
Product Info for JE Machine Tech DPMS Platform MIL-SPEC Arrow Pattern Skeletonized Buffer Tube
This JE Machine Tech AR-15/AR-10 skeletonized 6 position buffer tube gives your rifle a customized aesthetic look. The arrow design reduces the overall weight of your rifle. The detent lock prevents the tube from rotating when firing.![]()
Specifications for JE Machine Tech DPMS Platform MIL-SPEC Arrow Pattern Skeletonized Buffer Tube:
| Manufacturer: | JE Machine Tech |
| Color: | Black |
| Finish: | Type III Hardcoat Anodized |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 7.25 in |
| Diameter: | 1.24 in |
| Condition: | New |
| Weight: | 0.25 lb |
Features of JE Machine Tech DPMS Platform MIL-SPEC Arrow Pattern Skeletonized Buffer Tube
- Unique arrow design pattern for weight reduction
- Type III hard-coat anodized 6061-T6 aluminum
- 6 positions Mil-Spec diameter buffer tube
- Detent-lock prevents tube rotation
- Accepts all Mil-Spec dimension stocks
Package Contents:
- JE Machine Tech DPMS Platform MIL-SPEC Arrow Pattern Skeletonized Buffer Tube
JE Machine Tech DPMS Platform MIL-SPEC Arrow Pattern Skeletonized Buffer Tube Orderable Models
List of Orderable Models
- JE Machine Tech DPMS Platform MIL-SPEC Skeletonized Buffer Tube, Arrow Pattern, Black, PS-BTM3 , MPN: PS-BTM3 , UPC: 811577034516 , Code: 3HH-RBT-JEM05-PS-BTM3
JE Machine Tech DPMS Platform MIL-SPEC Arrow Pattern Skeletonized Buffer Tube Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED JE Machine Tech DPMS Platform MIL-SPEC Skeletonized Buffer Tube, Arrow Pattern, Black, PS-BTM3, EDEMO3, Used, Condition Fair , MPN: PS-BTM3-EDEMO3 , Code: 3HH-RBT-JEM05-PS-BTM3-EDEMO3
- USED JE Machine Tech DPMS Platform MIL-SPEC Skeletonized Buffer Tube, Arrow Pattern, Black, PS-BTM3, EDEMO4, Used, Condition Fair , MPN: PS-BTM3-EDEMO4 , Code: 3HH-RBT-JEM05-PS-BTM3-EDEMO4
- JE Machine Tech DPMS Platform MIL-SPEC Skeletonized Buffer Tube, Arrow Pattern, Red, PS-BTM3RED , MPN: PS-BTM3RED , UPC: 811577034547 , Code: 3HH-RBT-JEM05-PS-BTM3RED