Tap Tap to Zoom
Product Info for Jessie & James Alpine Canvas Concealed Carry Backpack
The Alpine CCW backpack allows you to carry everything that you need, as well as an ambidextrous Padded Concealed Pocket. Padded Straps, a ventilated back, and heavy duty canvas construction make this a pack that will serve you well. 2 Main zippered compartments give you plenty of space to hold your stuff, and there pockets and pouches to keep you organized. A padded Handle on the top makes it easy to grab. The heavy duty canvas is trimmed with leather, 2 outside pockets hold your smaller items, 1 pocket is zippered and 1 is a magnetic closure. Smaller mesh pockets on each side can hold a beverge or earbuds. 12.5"x8.5"x16"![]()
Specifications for Jessie & James Alpine Canvas Concealed Carry Backpack:
| Manufacturer: | Jessie & James |
| Gender: | Unisex |
| Pack Application: | Concealed Carry |
| Hydration Compatible: | No |
| Fabric/Material: | Heavy Duty Canvas |
| Body Material: | Heavy Duty Canvas |
| Width: | 10.5 in |
| Height: | 16.5 in |
| Depth/Thickness: | 7 in |
| Pack Loading: | Top |
Features of Jessie & James Alpine Canvas Concealed Carry Backpack
- Made of heavy duty canvas
- 1 exterior zipper pocket and 1 pouch with 2 magnetic clasps
- 2 main compartments: 1 with 2 slip pockets and 1 with large elastic pocket, 2 slip pockets, and 2 zipper pocket
- Concealed compartment with two zipper openings at side; Friendly to both left and right-handed
- 2 side mesh pockets
- Top carry handle
- Comfortable padded shoulder straps
- Anti-brass hardware
- Elastic Velcro strap to keep your weapon secure
- Concealed Compartment: 11"W X8.5"H
Package Contents:
- Jessie & James Alpine Canvas Concealed Carry Backpack
Jessie & James Alpine Canvas Concealed Carry Backpack Orderable Models
List of Orderable Models
- Jessie & James Alpine Canvas Concealed Carry Backpack, Gray, SMC52103R1 GY , MPN: SMC52103R1 GY , UPC: 840151804184 , Code: 5MD-USP-JJS0718-SMC52103R1-GY
- Jessie & James Alpine Canvas Concealed Carry Backpack, Black, SMC52103R1 BK , MPN: SMC52103R1 BK , UPC: 840151804177 , Code: 5MD-USP-JJS0718-SMC52103R1-BK
- Jessie & James Alpine Canvas Concealed Carry Backpack, Khaki, SMC52103R1 KH , MPN: SMC52103R1 KH , UPC: 840151804191 , Code: 5MD-USP-JJS0718-SMC52103R1-KH
- Jessie & James Alpine Canvas Concealed Carry Backpack, Navy, SMC52103R1 NV , MPN: SMC52103R1 NV , UPC: 840151804214 , Code: 5MD-USP-JJS0718-SMC52103R1-NV
- Jessie & James Alpine Canvas Concealed Carry Backpack, Olive, SMC52103R1 OL , MPN: SMC52103R1 OL , UPC: 840151804207 , Code: 5MD-USP-JJS0718-SMC52103R1-OL