Tap Tap to Zoom
- Color:
- Orange/Black
Code: 1XK-CKU-TS1CU-TRLWR
MPN: TRLWR
UPC: 850019774504
Product Info for Jetboil Trailware Set Camping Utensils
The perfect outdoor utensil set. Forget about the mess and hassle of cleaning on the trail. The new Jetboil TrailWare is designed to easily extend and reach inside a Jetboil cookpot or dehydrated meal package. The unique silicone edge spoon will easily scrape every morsel while minimizing scratches to the pot surface. All three utensils snap together for easy storage and transport.![]()
Specifications for Jetboil Trailware Set Camping Utensils:
| Manufacturer: | Jetboil |
| Color: | Orange/Black |
| Weight: | 1.5 oz |
| Packed Size: | 7.5 in |
| Age Group: | Adults |
| Fabric/Material: | Silicone |
| Blade Length: | 7.25 in |
| Dimensions: | 1.5 x 1 in |
Features of Jetboil Trailware Set Camping Utensils
- Silicone edge spoon scrapes every morsel
- Fork and Spoon extend to over 10 in with a 3-position locking handle
- Lightweight design
- Snaps together for easy storage in backpack
Package Contents:
- Jetboil Trailware Set Camping Utensils
Jetboil Trailware Set Camping Utensils Orderable Models
List of Orderable Models
- Jetboil Trailware Set Camping Utensils, Orange/Black, TRLWR , MPN: TRLWR , UPC: 850019774504 , Code: 1XK-CKU-TS1CU-TRLWR