Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 8 in
- Overall Length:
- 12.88 in
- Blade Shape:
- Clip Point
- Blade Material:
- Cro-Van 1095 Steel
- Serrated:
- Serrated
- Handle Material:
- Kraton G
- Blade Finish:
- Black
- Handle Color:
- Black
- Handle Finish:
- Synthetic Rubber Black
- Sheath Material:
- Cordura
Code: 9W-KN1-KB1271-K1271
MPN: 1271
UPC: 617717212710
Product Info for KA-BAR Knives Fighter Fixed Blade w/Black Leather and Cordura Sheath
KA-BAR Fixed Partially Serrated Knife KB1271 is a tactically-oriented, fixed-blade knife with a wide blade for extra strength on heavy-duty tasks. This KA-BAR knife features a broad, partially serrated blade, built from 1095 Cro-Van steel and flat ground into an excessively keen, 0.165" thick straight edge. KABAR Clip Point Tactical / Utility Knife features a ridged, non-slip handle made from black Kraton G material, complete with a powdered metal butt cap and double-sided hand guard, making the knife both safe and comfortable to use. KA-BAR Knives has equipped the Tactical with an attractive black blade finish, and it comes with a flexible leather & Cordura sheath for easy carrying capability. For a combo edge knife with a broad blade and perfect balance, make use of the KA BAR Combo Edge Fixed Blade Utility Knife.![]()
Specifications for KA-BAR Knives Fighter Fixed Blade w/Black Leather and Cordura Sheath:
| Manufacturer: | KA-BAR Knives |
| Blade Length: | 8 in |
| Overall Length: | 12.88 in |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Blade Material: | Cro-Van 1095 Steel |
| Designer: | KA-BAR |
| Serrated: | Serrated |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Material: | Kraton G |
| Blade Finish: | Black |
| Handle Color: | Black |
| Blade Grind: | Flat |
| Blade Thickness: | 0.165 in |
| Handle Finish: | Synthetic Rubber Black |
| Sheath Material: | Cordura |
| Weight: | 0.8 lb |
Features of KA-BAR Knives Fighter Fixed Blade w/Black Leather and Cordura Sheath
- 20in edge angle;
- 1095 Cro-Van steel;
- Flat grind;
Package Contents:
- KA-BAR Knives Fighter Fixed Blade w/Black Leather and Cordura Sheath
KA-BAR Knives Fighter Fixed Blade w/Black Leather and Cordura Sheath Orderable Models
List of Orderable Models
- KA-BAR Knives Fighter Fixed Blade w/Black Leather and Cordura Sheath, 8in, Cro-Van 1095 Steel, Serrated, Kraton G Handle, K1271 , MPN: 1271 , UPC: 617717212710 , Code: 9W-KN1-KB1271-K1271