Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 7 in
- Overall Length:
- 11.875 in
- Blade Shape:
- Clip Point
- Blade Material:
- Cro-Van 1095 Steel
- Serrated:
- Plain
- Included Accessories:
- Sheath
- Handle Material:
- Leather
- Blade Finish:
- Steel
- Handle Color:
- Brown/Black
- Sheath Material:
- Leather
- Additional Features:
- Straight Edge
- Color:
- Brown
Code: 9W-KN1-USNVY-K1225
MPN: 1225
UPC: 617717212253
Product Info for KA-BAR Knives US Navy Fixed Blade Tactical
Full sized 7in blade. Made of 1095 cro-van steel with a leather handle. USN stamped on the blade. This knife has a straight edge and comes with a Brown leather sheath stamped with the USN emblem, or a hard Black plastic sheath![]()
Specifications for KA-BAR Knives US Navy Fixed Blade Tactical:
| Manufacturer: | KA-BAR Knives |
| Blade Length: | 7 in |
| Overall Length: | 11.875 in |
| Blade Shape: | Clip Point |
| Blade Material: | Cro-Van 1095 Steel |
| Designer: | KA-BAR |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Included Accessories: | Sheath |
| Handle Material: | Leather |
| Blade Finish: | Steel |
| Handle Color: | Brown/Black |
| Blade Grind: | Flat |
| Blade Thickness: | 0.165 in |
| Sheath Material: | Leather |
| Weight: | 11.2 oz |
| Hand: | Ambidextrous |
| Additional Features: | Straight Edge |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Brown |
Package Contents:
- KA-BAR Knives US Navy Fixed Blade Tactical
KA-BAR Knives US Navy Fixed Blade Tactical Orderable Models
List of Orderable Models
- KA-BAR Knives US Navy Fixed Blade Tactical,7in, Cro-Van 1095 Steel, Straight Edge, Leather Handle, K1225 , MPN: 1225 , UPC: 617717212253 , Code: 9W-KN1-USNVY-K1225
KA-BAR Knives US Navy Fixed Blade Tactical Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- KA-BAR Knives Original Full Size US Navy Fixed Blade Tactical Knives, Plain Edge, Lther Hndl, Blk Nylon Shth KB5025 , MPN: 5025 , UPC: 617717250255 , Code: 9W-KN1-USNVY-KB5025