Tap Tap to Zoom
Code: 66E-KN4-FE001840-BHQ-50045
MPN: BHQ-50045
Prices and availability subject to change.
The KAI Luna series of kitchen knives offers fantastic performance and style at an affordable price. Each knife in the series features an expertly hardened stainless steel blade to provide outstanding edge retention, strength, and rigidity. This 6in Utility Knife is great for large peeling jobs or precision trimming. The blade is lightweight and is easily controlled in tight spaces.![]()
| Manufacturer: | kai housewares |
| Blade Length: | 6 in |
| Closed Length: | 5.375 in |
| Overall Length: | 11.375 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Blade Shape: | Sheepsfoot |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Color: | Black/Gray |
| Handle Length: | 5.375 in |
| Blade Finish: | Polish |
| Blade Thickness: | 0.07 in |
| Handle Material: | Polymer |
| Weight: | 2.9 oz |
| Sheath Material: | Polymer |
| Quantity: | 1 |
| Fabric/Material: | Stainless Steel |
| Color: | Gray/Black/Gray |
| Blade Type: | Fixed Blade |
| Gender: | Unisex |
| Application: | Outdoor, Work, Casual, Everyday |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Hand: | Ambidextrous |
| Age Group: | Adults |
| Style: | Original |
| Fit: | Regular |