Tap Tap to Zoom
Code: 66E-KN4-E0E5DB42-BHQ-50039
MPN: BHQ-50039
Prices and availability subject to change.
The KAI Luna series of kitchen knives offers fantastic performance and style at an affordable price. Each knife in the series features an expertly hardened stainless steel blade to provide outstanding edge retention, strength, and rigidity. This 8.5in Bread Knife is lightweight and easy to use. Wide, angled serrations ensure youre getting the best cut possible on both the push and pull of the cut.![]()
| Manufacturer: | kai housewares |
| Blade Length: | 8.5 in |
| Closed Length: | 5.5 in |
| Overall Length: | 14 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Serrated: | Serrated |
| Blade Shape: | Sheepsfoot |
| Knife Application: | Fixed Blade |
| Handle Color: | Black/Gray |
| Handle Length: | 5.5 in |
| Blade Finish: | Polish |
| Blade Thickness: | 0.07 in |
| Handle Material: | Polymer |
| Weight: | 3.18 oz |
| Sheath Material: | Polymer |
| Quantity: | 1 |
| Fabric/Material: | Stainless Steel |
| Color: | Gray/Black/Gray |
| Blade Type: | Fixed Blade |
| Gender: | Unisex |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Application: | Outdoor, Work, Casual, Everyday |
| Hand: | Ambidextrous |
| Style: | Original |
| Age Group: | Adults |
| Fit: | Regular |