Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 4.25 in
- Blade Material:
- Carbon Steel
- Condition:
- New
- Additional Features:
- Lanyard Hole., Pocket Clip.
- Color:
- Multi
Code: 4PL-KN-K1027A7
MPN: K1027A7
UPC: 6973143932672
Product Info for Kansept Knives Shikari Framelock K1027A7
5.25" (13.34cm) closed. 4.25" (10.8cm) Damascus steel blade. Black and blue carbon fiber handle. Thumb stud. Lanyard hole. Pocket clip. Rose pattern blade and handle. Lightning strike anodized titanium bolster. Black nylon pouch. Boxed.![]()
Specifications for Kansept Knives Shikari Framelock K1027A7:
| Manufacturer: | Kansept Knives |
| Blade Length: | 4.25 in |
| Closed Length: | 5.25 in |
| Blade Material: | Carbon Steel |
| Condition: | New |
| Additional Features: | Pocket Clip., Lanyard Hole. |
| Weight: | 0.66 lb |
| Quantity: | 1 |
| Color: | Multi |
Package Contents:
- Kansept Knives Shikari Framelock
Kansept Knives Shikari Framelock K1027A7 Orderable Models
List of Orderable Models
- Kansept Knives Shikari Framelock K1027A7 , MPN: K1027A7 , UPC: 6973143932672 , Code: 4PL-KN-K1027A7