Tap Tap to Zoom
Kata LW-88W PL Rolling Medium Lighting Kit Organizer Bag has been discontinued by Kata and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Camera Cases, Camera Bags, Travel Gear, Travel Cases, Electronics Cases yourself to try and find the perfect replacement for you!
Kata LW-88W PL Medium Lighting Kit Rolling Case KTPL-LW-88W is Kata's medium rolling organizer, built to hold a variety of video or photo lighting kits: it can fit two flash units or monoblocs, a pro power unit and lighting stands, or 3-4 medium spot lights with 3-4 lighting stands (depending on their sizes). This Kata lighting case is designed to withstand harsh use in any environment and incorporates KATA's signature Lightweight Protection technologies and materials to guarantee the highest level of protection in the lightest case to date. The KATA LW88WPL Medium Lighting Kit Two Compartment Case features two full sized compartments - the first deep compartment of the camera bag holds the various lights and stands, diffusers, umbrellas, etc. and the second shallow compartment holds related accessories such as cables, light domes etc. It can also be used for lighting stands and umbrellas. Kata has built the case with a large external padded pocket that can hold more accessories or personal gear. For easy transportation, the Kata LW-88W PL features strong padded handles for top and side carrying and sturdy integrated wheels for comfortable wheel-along transportation. For a convenient, easy to carry bag for all your professional photo lighting equipment, choose the KATA LW-88W PL Medium Photo Lighting Carrying Bag.![]()
| Color: | Black |
| External Height: | 33.07" |
| External Length: | 15.75" |
| External Width: | 10.63" |
| Internal Main Compartment Height: | 30.31" |
| Internal Main Compartment Length: | 14.17" |
| Internal Main Compartment Width: | 8.27" |
| Max Weight: | 10.93 lbs |
| Min Weight: | 9.44 lbs |