Tap Tap to Zoom
We've got an AWESOME deal for you!
- Condition:
- New
- Size:
- One Size
- Flow Rate:
- 1 Gallon per min
Code: 1BA-WFA-28641-8016389
MPN: 8016389
UPC: 604375163898
Buy Together and Save
Product Info for Katadyn Expedition Filter
A group on the move needs a water source it can count on. As indestructible as it gets, the Expedition is as easy to use as it is to pack along.![]()
The tried and tested ceramic depth filter removes bacteria, protozoa and other disease-causing agents. The microorganisms cannot pass through the mini pores of the filter ceramic (0.2 microns) because of their size (greater than 0.2 microns = 0.0002 mm).
The output is approx 4L/min., which makes it ideal for groups requiring large amounts of water. The capacity is up to 100'000L, depending on the water quality.
Ideal for rafting operators, relief organizations, army troops as well as for travels by motorhome or car.
Specifications for Katadyn Expedition Filter:
| Manufacturer: | Katadyn |
| Packed Size: | 23 x 8 in / 58 x 20 cm |
| Pore Size: | 0.2 microns |
| Condition: | New |
| Size: | One Size |
| Application: | Everyday, Travel |
| Fabric/Material: | Ceramic |
| Weight: | 5800 g |
| Water Treatment Type: | Viruses |
| Water Filter Method: | Pump |
| Cartridge Life: | 26,000 gallons |
| Field Maintainable: | Yes |
| Flow Rate: | 1 Gallon per min |
| Diameter: | 202 mm |
| Height: | 556 mm |
| Width: | 122 mm |
Features of Katadyn Expedition Filter
- Extra large silver impregnated cleanable ceramic element
- Foot stand and ergonomic handle to build up high pressure
Package Contents:
- Katadyn Expedition Filter
Katadyn Expedition Filter Orderable Models
List of Orderable Models
- Katadyn Expedition Filter, One Size, 8016389 , MPN: 8016389 , UPC: 604375163898 , Code: 1BA-WFA-28641-8016389