Tap Tap to Zoom
- Color:
- Translucent Smoke
- Magazine Capacity:
- 21 Round
- Caliber:
- .223 Remington
- Gun Make:
- AR Platform
- Gun Model:
- AR-15
Code: 3T9-RM-KCIMZ066-KCIMZ066-21RD
MPN: KCIMZ066
UPC: 810139820123
Certain firearm magazines and extensions are subject to maximum capacity restrictions based on state and local laws. Currently, we are unable to sell these products to some locations. For a complete list of these restrictions, please visit our policy page.
By continuing with your purchase, you agree to adhere to all applicable laws and regulations.
Product Info for KCI USA AR-15 .223 Remington 21 Round Rifle Magazine
These 21rd magazines are constructed from a proprietary polycarbonate formula, with a patented stainless steel internal feed lips, stainless steel increased power spring and an anti-tilt follower. The transparent opaque design with dual round count markings allow for visible round count confirmation from any side. A textured outside surface ensures an intuitive grip for precise manipulations.![]()
Specifications for KCI USA AR-15 .223 Remington 21 Round Rifle Magazine:
| Manufacturer: | KCI USA |
| Color: | Translucent Smoke |
| Fabric/Material: | 17-7 Stainless Steel, Polycarbonate |
| Magazine Capacity: | 21 Round |
| Caliber: | .223 Remington |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Model: | AR-15 |
| Gun Type: | Rifle |
| Dimensions: | 1.25 X 4.45 X 7.35 in |
| Height: | 1.25 in |
| Length: | 7.35 in |
Package Contents:
- KCI USA AR-15 .223 Remington 21 Round Rifle Magazine
KCI USA AR-15 .223 Remington 21 Round Rifle Magazine Orderable Models
List of Orderable Models
- KCI USA AR-15 .223 Remington 21 Round Rifle Magazine, Translucent Smoke, KCIMZ066 , MPN: KCIMZ066 , UPC: 810139820123 , Code: 3T9-RM-KCIMZ066-KCIMZ066-21RD