Tap Tap to Zoom
Read More...
Product Info for Kelty Biggie Blanket
Stay warm and dry at night at your campsite underneath the Kelty Biggie Blanket. Of course, you could bring your favorite blanket from home, but if it gets wet, you're kind of out of luck. That's why you really want the Kelty Biggie Blanket; if this blanket gets wet, it dries incredibly fast with just a few shakes. This blanket is also huge enough for two people, so you won't have to fight to get enough share of the blanket. This Camping Blankets is a must-have for any trip!![]()
Specifications for Kelty Biggie Blanket:
| Manufacturer: | Kelty |
| Size: | One Size |
| Length: | 81.89 in |
| Width: | 79.92 in |
| Weight: | 2.95 lb |
| Fabric/Material: | 68D Polyester Taffeta |
| Lining Material: | 190T Poly Pongee |
| Insulation: | Synthetic |
| Packed Size: | 8.75 x 16 in |
| Shell Material: | 75D 210T Poly Taffeta |
Features of Kelty Biggie Blanket
- Oversized construction will fit double or queen airbed
- Business in the front: durable, recycled polyester with PFAS-Free DWR
- Party in the back: kitten-soft recycled brushed polyester
- Box quilt-through construction with secure binding
- Lofty and warm recycled CloudLoft ECO insulation
- Perfect for festivals, picnics, cuddles and backcountry bedtime
- Stuff sack with carry handle included for quick and easy departures
Package Contents:
- Kelty Biggie Blanket
Kelty Biggie Blanket Orderable Models
List of Orderable Models
- Kelty Biggie Blanket, STB, 35427225STB , MPN: 35427225STB , UPC: 727880001483 , Code: X18-BKT-KL001-35427225STB
- Kelty Biggie Blanket, FN, 35427225FN , MPN: 35427225FN , UPC: 727880890810 , Code: X18-BKT-KL001-35427225FN
Kelty Biggie Blanket Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Kelty Biggie Blanket, Gingerbread/Retro Stripes, 81.89in, 35427221GGB , MPN: 35427221GGB , UPC: 727880873295 , Code: X18-BKT-KL001-35427221GGB
- Kelty Biggie Blanket, Winter Moss/Aspen Eyes, 35427221WM , MPN: 35427221WM , UPC: 727880873301 , Code: X18-BKT-KL001-35427221WM
- Kelty Biggie Blanket, One Size, Stormy Blue/Melted Stripes, 35427222STB , MPN: 35427222STB , UPC: 727880880095 , Code: X18-BKT-KL001-35427222STB