Tap Tap to Zoom
Product Info for Kelty Catena 30 Deg Sleeping Bag
Maybe you're a first-timer. Maybe you're a warm-weather camper. Regardless, we've got your affordable car-camping sleeping bag right here: the Catena. Now updated with offset baffle construction, the Catena features cozy CloudLoft insulation and an anti-snag, anti-draft zipper. The versatile bag also unzips for use as a blanket, or you can zip two together for a doublewide spoon-fest. This tried and true rectangular design gives you everything you need to sleep soundly under the stars.![]()
Specifications for Kelty Catena 30 Deg Sleeping Bag:
| Manufacturer: | Kelty |
| Bag Size: | Regular |
| Temperature Rating: | 30 Fahrenheit |
| Zipper Type: | Right |
| Lining Material: | 50D 300T Polyester |
| Gender: | Unisex |
| User Height: | 6 ft 0 in (Regular);6 ft 6 in (Long) |
| Shoulder Girth: | 68.5 in |
| Hip Girth: | 68.5 in |
| Packed Size: | 9 x 15.5 x 9 in |
| Weight: | 3.92 lb |
| Age Group: | Adults |
| Condition: | New |
| Application: | Camping, Backpacking |
| Fabric/Material: | Polyester |
| Warmth Rating: | 30 |
| Operation Temperature Range: | 21 to 30 Fahrenheit |
| EN Rated: | yes |
| Weight Range: | 2 - 2.9 lb |
| Sleeping Bag Size | Regular |
|---|---|
| Weight | 3.92 lb |
| Shoulder Girth | 68.5 in |
| Hip Girth | 68.5 in |
| User Height | 6 ft 0 in (Regular);6 ft 6 in (Long) |
Features of Kelty Catena 30 Deg Sleeping Bag
- Cozy CloudLoft synthetic insulation
- Durable yet lightweight shell and liner
- Roomy rectangular shape for starfish sleepers
- Offset baffle construction to prevent pesky cold spots
- Unzip to use as a blanket, or zip two together for a doublewide spoon-fest
- Comfort Level per ASTM F1720 testing and use of an 8-hour sleep model
Package Contents:
- Kelty Catena 30 Deg Sleeping Bag
- Stuff sack
Kelty Catena 30 Deg Sleeping Bag Orderable Models
List of Orderable Models
- Kelty Catena 30 Deg Sleeping Bag, Mediterranean/Constellation Print, 35429326MEDRR , MPN: 35429326MEDRR , UPC: 727880003104 , Code: X18-SI-KY6-35429326MEDRR
- Kelty Catena 30 Deg Sleeping Bag, Sea Spray/Moonstruck/Mango Mint, 35429326SSRR , MPN: 35429326SSRR , UPC: 727880003111 , Code: X18-SI-KY6-35429326SSRR
Kelty Catena 30 Deg Sleeping Bag Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Kelty Catena 30 Deg Sleeping Bag, Elm/Reflecting Pond, Regular, 35429321RR , MPN: 35429321RR , UPC: 727880873202 , Code: X18-SI-KY6-35429321RR
- Kelty Catena 30 Deg Sleeping Bag, Posey Green/Grisaille, Regular, 35429421RR , MPN: 35429421RR , UPC: 727880873219 , Code: X18-SI-KY6-35429421RR
- Open Box, Dealer Demo, Kelty Catena 30 Deg Sleeping Bag, Posey Green/Grisaille, Regular, 35429421RR , MPN: 35429421RR-DMO , Code: X18-SI-KY6-35429421RR-DMO-OB-A