Tap Tap to Zoom
- Length:
- 82 in
- Width:
- 36 in
- Color:
- Pageant Blue
- Sleep Capacity:
- 1-Person
- Floor Material:
- 68D Poly / 1800mm
- Tent Accessory Type:
- Footprints
- Internal Length:
- 84 in
- Internal Width:
- 38.5 in
Code: X18-TFP-KELTY101-46820624
MPN: 46820624
UPC: 727880887452
Product Info for Kelty Late Start 1P Footprint
Protect your investments! A footprint is a durable molded sheet that provides a layer between the tent floor and the ground. It traps the ground so your tent doesn't take damage from sharp objects and prolongs your tent's life by increasing abrasion resistance and protecting it from water. Kelty footprints are sized slightly smaller than the tent floor to make sure there is no exposed footprint fabric to collect water during wet weather. It's an often forgotten about Kelty tent accessory but an important one, as trampled by so many outdoor explorers, so grab your Kelty Late Start 1P Footprint before your next outing.![]()
Specifications for Kelty Late Start 1P Footprint:
| Manufacturer: | Kelty |
| Length: | 82 in |
| Width: | 36 in |
| Color: | Pageant Blue |
| Sleep Capacity: | 1-Person |
| Floor Material: | 68D Poly / 1800mm |
| Tent Accessory Type: | Footprints |
| Internal Length: | 84 in |
| Internal Width: | 38.5 in |
| Application: | Camping |
| Weight: | 3.9 oz |
| Body Material: | 68D Polyester |
| Packed Size: | 1x8x10 in, 16.5x 14.5x 6.5 in |
| Tent Material: | 68D Polyester |
Features of Kelty Late Start 1P Footprint
- Model specific design
- Prolongs the life of your tent
- Enhances weather resistance
- PFAS-free DWR
Package Contents:
- Kelty Late Start 1P Footprint
Kelty Late Start 1P Footprint Orderable Models
List of Orderable Models
- Kelty Late Start 1P Footprint, 1 Person, 46820624 , MPN: 46820624 , UPC: 727880887452 , Code: X18-TFP-KELTY101-46820624
Kelty Late Start 1P Footprint Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Kelty Late Start 1P Footprint, Dark Shadow, One Size, 46820619 , MPN: 46820619 , UPC: 727880857875 , Code: X18-TFP-KELTY101-46820619