Tap Tap to Zoom
- Length:
- 85 in
- Width:
- 50 in
- Color:
- Pageant Blue
- Sleep Capacity:
- 2-Person
- Floor Material:
- 68D Poly / 1800mm
- Tent Accessory Type:
- Footprints
- Internal Length:
- 84 in
- Internal Width:
- 50 in
Code: X18-TFP-KELTY103-46820724
MPN: 46820724
UPC: 727880887469
Product Info for Kelty Late Start 2P Footprint
Intense moisture can cause your favorite tent to wear out much quicker than expected. That's why you need the Kelty Late Start 2P Footprint. These Tent Accessories from Kelty extend the life of your tent so that you can spend more time sleeping and fewer nights sleeping on the ground. The Kelty Late Start 2P Protective Footprint will extend the life of your tent so that you can spend more time in it and less time putting it together. Please note that Kelty Late Start 2P Footprints are sized smaller than your tent's floor. There is no exposed footprint fabric to collect water during wet conditions. Instead, the waterproof material of Kelty Late Start 2P Footprint ensures no water will make it onto your tent's floor which allows it to dry faster.![]()
Specifications for Kelty Late Start 2P Footprint:
| Manufacturer: | Kelty |
| Length: | 85 in |
| Width: | 50 in |
| Color: | Pageant Blue |
| Sleep Capacity: | 2-Person |
| Floor Material: | 68D Poly / 1800mm |
| Tent Accessory Type: | Footprints |
| Internal Length: | 84 in |
| Internal Width: | 50 in |
| Application: | Camping |
| Weight: | 0.43 lb |
| Body Material: | 68D Polyester |
| Packed Size: | 1x8x10 in |
| Tent Material: | 68D Polyester |
Features of Kelty Late Start 2P Footprint
- Model specific design
- Prolongs the life of your tent
- Enhances weather resistance
- PFAS-free DWR
Package Contents:
- Kelty Late Start 2P Footprint
Kelty Late Start 2P Footprint Orderable Models
List of Orderable Models
- Kelty Late Start 2P Footprint, 2 Person, 46820724 , MPN: 46820724 , UPC: 727880887469 , Code: X18-TFP-KELTY103-46820724
Kelty Late Start 2P Footprint Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Kelty Late Start 2P Footprint, Dark Shadow, One Size, 46820719 , MPN: 46820719 , UPC: 727880857899 , Code: X18-TFP-KELTY103-46820719